Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde'den küresel ekonomi açıklaması

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Avrupa Parlamentosu (AP) 'Ekonomik ve Mali İşler Komitesi'ndeki küresel ekonomik büyümedeki belirsizliğe ilişkin dikkat çeken konuşma yaptı.

Avrupa'nın büyümesinin zayıf kaldığını, GSYH'nın 3'üncü çeyrekte sadece yüzde 0,2 oranında arttığını belirten Lagarde, uzun süreli ekonomik yavaşlamanın fiyat gelişimlerini etkilediğini belirtti.

Ekonomik ve Mali İşler Komitesi'nde "Dünya ekonomisinin genel görünümü durgun ve belirsiz olmayı sürdürüyor. Bu durum, Avro Bölgesi mal ve hizmetlerine olan talebi düşürmekle birlikte iş ve yatırımları etkiliyor" şeklinde konuşma yapan Lagrade, küresel gelişmelerden en fazla imalat sanayinin etkilendiği ve tüketim, işgücü piyasası, tüketici güveni ve harcamaların ise olumlu devam ettiğini anlattı.

Büyümenin dış faktörler nedeniyle azaldığı durumlarda bile para politikasıyla makul finansman koşulları sağlanabileceğini de vurgulayan Lagarde, "Uygun koşullarda düzenli bir kredi ile desteklenen hanehalkı ve şirketler daha fazla tüketim ve yatırım yapabilir" ifadesini kullandı.

Diğer taraftan Lagarde, kripto para ve sabit fiyatlı kripto para birimleri gibi gelişimlerin doğru düzenlemeler ve denetim yoluyla riskler azaltılırsa faydalı olacağını söyledi.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3401164/avrupa-merkez-bankasi-baskani-lagardeden-kuresel-ekonomi-aciklamasi