Egzozdan çıkan beyaz duman tehlike sinyali olabilir

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla araç güvenliği ve bakımının daha da önem kazandığı şu günlerde, sürücüler tarafından normal olarak görülen bazı durumlar tehlike içeriyor. “Motorun beyaz duman atması” olarak da ifade edilen egzozdan beyaz duman çıkması bu durumlardan biri olabilir.

Özellikle soğuk havalarda egzozdan bir süre beyaz duman gelmesinin normal olduğunu, ancak motor ısındığı halde beyaz dumanın çıkmasının ciddi bir sorun olabileceğini belirten Aloparca.com Kurucusu Ebru Özülkü, “Sorun büyük ihtimalle soğutma sıvısının, silindir yanma odalarına sızması ve buharlaşmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu da silindir blok contası arızası, silindir kapak hasarı veya silindir bloğunun çatlaması nedeniyle oluşur. İnce ve şeffaf su buharı çıkıyorsa sorun yok ama yoğun beyaz bir duman soruna işarettir” diyor.

Egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırmayan araçların trafikte saptanıp cezai işlem uygulanacağın açıklandığı şu günlerde, egzozdan çıkan uzun süreli dumanın çevreye ekstra zarar verdiğine de dikkat çeken Özülkü, durumun tespiti, nedenleri ve çözüm önerilerini ise şöyle sıralıyor;

Yaklaşan kış koşullarında oluşabilecek tehlikeli durumların önlenmesi için aracınızın lastik, egzoz sistemi, akü, kayış, hortum, radyatör, yağ, lamba, fren, kalorifer/buz çözücü, cam sileceği ve ateşleme sistemi gibi elemanlarını zorunlu muayene ettirmeniz hayati önem taşıyor.

- Milli Gazete, Aile & Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3400286/egzozdan-cikan-beyaz-duman-tehlike-sinyali-olabilir