Brezilya liderinden Di Caprio'ya suçlama: Amazon ormanlarını yaktırdı

Çiftçilere yeni toprak arazisi verme vaadiyle iktidara gelen ve Amazon Ormanları’nda haftalarca süren yangına müdahale etmemekle suçlanan Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, yangınları ünlü oyuncu Leonardo Di Caprio’nun çıkarttırdığını ileri sürdü.

The Guardian’ın haberine göre, Brezilyalı lider, cuma günü kendisini destekleyen bir gazeteye yaptığı açıklamada, “Bu Leonardo DiCaprio havalı adam, değil mi? Amazonlar’ın yakılması için para veriyor” dedi. Bolsonaro hiçbir kanıt sunmadan yaptığı bu açıklamayı, bir gün önce Facebook üzerinden yaptığı canlı yayında dile getirmişti. Brezilya lideri canlı yayında, “Lanet olsun Leonardo DiCaprio, Amazon’un yakılması için iş birliği yapıyorsun” dedi. Bolsonaro, ünlü aktörü “uluslararası Brezilya karşıtı” kampanyanın parçası olmakla suçladı.

Bolsonaro’nun açıklamaları, dört gönüllü itfaiyecinin kanıt sunulmadan, “Uluslararası bir sivil toplum kuruluşuna daha fazla bağış yaptırmak için bilinçli olarak orman yangını çıkarma” suçlamasıyla gözaltına alınmasının ardından geldi.

Perşembe günü Bolsonaro’nun politikacı oğlu Eduardo, Twitter’da DiCaprio’nun ‘Amazon’u ateşe veren STK’ya 300 bin dolar (230.000 £) bağışta bulunduğunu’ iddia etmişti.

Çevre örgütleri ise orman yangınlarını Bolsonaro tarafından başlatıldığını iddia ediyor.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3396003/brezilya-liderinden-di-caprioya-suclama-amazon-ormanlarini-yaktirdi