Afrika’nın ‘tahıl ambarı’ açlığa mahkûm oldu

Mevsimsel yağışların azlığı nedeniyle tarımsal ürün verimliliğinin düştüğü ve hayvanların telef olduğu kırsal kesimde 5,5 milyon kişi gıda güvenliğine sahip değilken, şehirlerde 2,2 milyon kişi yeterli su ve gıdaya ulaşamadığı gibi devam eden grevler nedeniyle sağlık hizmetlerinden de faydalanamıyor.

Elektrik ve suyun belli saatlerde dönüşümlü olarak halka ulaştırıldığı 14 milyon nüfuslu ülkede, milli parklardaki yüzlerce canlı türü de tehlike altında. Enflasyon nedeniyle maaşlarına zam isteyen doktorların gittiği grev sonrası sağlık hizmetleri durma noktasına geldi. Halkın çektiği sıkıntılara çözüm bulamayan hükümet, millî parklardaki zengin türlerin telef olmasını önlemek için de farklı çözüm yolları arıyor.

Hükümet, ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) yaptırımlarının bir an önce kaldırılmasını talep ediyor. Hatta ülke ilginç bir uygulamaya imza atarak 25 Ekim’i “Yaptırım Karşıtı Gün” olarak ilan etti. Bu özel günde gösteriler yapan kamu çalışanları ayrıca bir gün de resmi tatil yapıyor. ABD ve Avrupa Birliği ise yaptırımların sadece kişilere uygulandığını ve bunun güya ülkenin ekonomik durumunu doğrudan etkilemediğini savunuyor.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3395933/afrikanin-tahil-ambari-acliga-mahkum-oldu