Eşkıyalık devletleşti mi?

Abdülkadir Özkan
Abdülkadir Özkan

Gençlik yıllarımda bir takım eşkıyalar vardı. Bunlar yol keser, haraç toplar, dağlarda kendilerine mekân edinmişlerdi. Zamanla bunların kökü kazındı. Ancak, eşkıyaların boşalttığı alanlara zamanla terör örgütleri yerleşti. Yani, eşkıyanın adı terörist oldu. Bunlar bir de arkalarına bazı devletleri alınca adeta terör meşrulaştırılmaya başlandı. Elbette, hiçbir ülkenin yasalarında terör eylemleri meşru görülmüyor ama terör örgütleri sırtlarını ABD, Rusya gibi bir takım devletlere yaslayınca cezalandırılmaları zorlaşıyor. Hatta terör örgütlerini kullanan ülkeler teröristleri korumak için zaman zaman NATO gibi uluslararası örgütleri devreye sokabiliyorlar. Böyle olunca ortada terör örgütleri ve teröristler görünüyor olsa da, sanıyorum bu katliamlardan söz konusu teröristleri koruyan ülkeler birinci dereceden sorumlu olmalıdırlar. Ne var ki, teröre karşı gelişmekte olan ülkeler birlik oluşturmadıkları için teröristler ve bunların destekçileri boş buldukları meydanda cirit atmayı sürdürüyorlar.

Hem terör sevici ülkeler hem de terör örgütü elemanları ilişki halinde olduklarını çeşitli vesilelerle ifade ediyorlar. Bu ilişkilerin açıklanması ile ilgili olarak son iki gün içinde medyaya yansıyan birkaç haberi kısaca aktarmak istiyorum. PKK terör örgütü elebaşı Duran Kalkan, “ABD ve Rusya bizi kullanıyor” başlığı altında verilen haberde şöyle deniyordu:

“Amerika bizi niye kurtarmıyor, Avrupa bizi niye kurtarmıyor, Rusya bizi niye kurtarmıyor, demenin hiçbir anlamı yok. Bu soykırımcı düzeni bunlar kurmuşlar. Soykırımcıdan umut beklenemez. Burada yanılgı ve yanlışlar var.”

Açıklamaya bakarak PKK terör örgütünün söz konusu ülkelerle ilişiğini keseceğini düşünmek mümkün değil. Ancak, görünen o ki, Türkiye’nin terörle mücadelesi köşeye sıkıştırmış olacak ki, böyle bir isyan sergiliyorlar. Kaldı ki, biraz sonra aktaracağım haberlerden anlaşılacağı gibi terör sevici ülkeler terör örgütlerinden desteklerini çekmiş değiller. “Rusya, PKK ile flörtte kararlı” başlığı atındaki haber ile “NATO ile YPG pazarlığı” başlığı altında yer alan haberden yapacağımız kısa alıntı terör devletlerinin durumunu gözler önüne sermeye yetecektir. Haberde özetle. “Londra’da yapılacak NATO’nun 70’inci yıl zirvesi öncesinde Türkiye ile NATO arasında terör örgütü pazarlığı yapıldığı ortaya çıktı. ABD’nin LPG/PYD’yi Türkiye’ye yönelik güvenlik tehdidi olarak gören NATO belgesini engellemesi üzerine Türkiye’de NATO’nun Baltıklara ilişkin başka bir güvenlik belgesine itiraz ediyor. Zirve öncesi ara yol aranıyor.”

Bazı devletler Türkiye’nin NATO üyeliğini aralarında tartışıyor olacaklar ki, Başbakan Angela Merkel, “Türkiye mutlaka NATO’da kalmalı” açıklaması yapmaya ihtiyaç duyuyor. Kısacası terörist sevici ABD terör örgütlerini korumaya almak adına Türkiye’nin NATO üyeliğini sorgulatıyor.

Son olarak, “ABD’den Libya’ya Hafter çıkarması” başlığı altında medyaya yansıyan haberden kısa bir alıntı aktarmak istiyorum:

“Kukla diktatör Halife Hafter’in Rus paralı askerleri ile işbirliğinden kaygılanan ABD, kapsamlı bir heyetle, Libya’ya çıkarma yaptı. Sürpriz ziyarette Hafter’den Moskova ile ilişkilerini sonlandırması istendi.”

ABD ile Rusya’nın karşı karşıya geleceğini düşünmenin yanlış olacağını belirtmek istiyorum. Çünkü her ikisi de teröristle işbirliği yapmaktan vazgeçecek değiller.

- Milli Gazete, Abdülkadir Özkan tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/3393470/abdulkadir-ozkan/eskiyalik-devletlesti-mi