Kongo dünyanın en büyük kızamık salgınıyla uğraşıyor

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde meydana gelen salgın hastalıklar sebebiyle 2019 yılının başından itibarıyla 5 bin 110 kişinin kızamıktan hayatını kaybettiği açıklandı.

Söz konusu kızamık salgını hakkında Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun, ülkede etkili olan kızamık salgını nedeniyle, 1 Ocak-17 Kasım tarihleri arasında 250 bin 270 kızamık vakasının görüldüğünü, bunların 5 bin 110'unun ölümle sonuçlandığını belirtti.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu açıklamasında ayrıca ahastalığın daha da yayılmasını önlemek amacıyla binlerce çocuğa kızamık aşısı uygulandığı ve ülkenin birçok yerindeki sağlık merkezlerine bin 137 çocuk kiti dağıtıldığı bilgisini paylaştı.

Enfeksiyonun en fazla 5 yaş altı çocuklarda görüldüğü ve hastalanan çocuklarının yüzde 90'ının yaşamını yitirdiği kaydedilen açıklamada, ülkede bu yıl görülen kızamık vakalarının 2018'e göre 3 kat fazla olduğu vurgulandı.

Kongo Cumhuriyeti'nde meydana gelen kızamık salgının dünyanın en büyük salgın hastalığı olduğu bildirilirken ülkedeki kızamık aşısının azlığı nedeniyle salgın hastalığının daha da yayılmasına yol açıyor.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3391733/kongo-dunyanin-en-buyuk-kizamik-salginiyla-ugrasiyor