İstanbul'un suyu ne kadar kaldı? İşte barajlardaki son durum

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın partisinin dünkü grup toplantısında CHP'li belediyeler için "Gelen haberler çok hayra alamet değil. İstanbul'da 3 ay gibi bir süre sonra, havalar böyle giderse, İstanbul susuzluğa doğru yürüyor. Benzer şey Ankara için de geçerli" açıklamasında bulunarak İstanbul'un susuz kalacağını iddia etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise Erdoğan'ın 'İstanbul susuz kalacak' iddiasına, "Şu anda böyle bir risk yok. En az 2 yıl üst üste İstanbul’da kuraklık yaşanırsa risk var. Melen Barajı devreye girmedi mesela. Alternatif yaratmaya çalıştığımız hususlarda bazı kurumlar yavaş hareket ediyor" dedi.

İBB Sözcüsü Murat Ongun ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Dün akşam Terkos Baraj bölgesinde metrekareye 55 kg yağış düşmüş. Bazıları için üzücü İstanbullular için sevindirici bu gelişmeyi kamuoyunun bilgisine sunarız" ifadelerine yer verdi.

Peki İstanbul'un su kaynağı barajlardaki doluluk oranı ne? İSKİ'nin internet sitesinde yer alan bilgilere göre İstanbul'a su sağlayan barajlar yüzde 36,08 oranında dolu gözüküyor.

Barajlar son 15 günde yağışların azalmasıyla hızlı bir düşüş yaşamış ve barajların doluluk oranı 13 Kasım'da yüzde 39,30 iken bugün (27 Kasım) bu oran hızla yüzde 36,08'e geriledi.

İSKİ'nin sitesinde yer alan bilgilere göre son 12 ayın ortalamasına bakıldığında ise İstanbul'daki barajlarda ortaya çıkan tablo şöyle:

Tabloya göre İstanbul'un barajlarında geçen yıla göre ciddi bir kayıp yaşanıyor. Doluluk oranı, geçen kasım ayına göre yüzde 17,34 düşmüş durumda.

Son 10 yıla göre barajlardaki doluluk oranı en çok 2016'da ciddi azalış gösterdi. 2016'da doluluk oranları yüzde 34,02'ye düşmüştü:

İstanbul'un barajlarındaki son durum:

"TÜRKİYE 2100 YILINDA SUSUZ KALABİLİR"

İngiltere Meteoroloji Dairesi’nin geçmiş yıllarda yayımladığı raporuna göre Türkiye 2100 yılında susuz kalabilir. Raporda Türkiye 1960’dan bu yana sürekli ısınan 24 ülke arasında yer almıştı. Isınma bu şekliyle devam ederse, tüm Akdeniz ve Ortadoğu’yla birlikte Türkiye’de de yağış miktarları düşecek, özellikle güneyde azalma yüzde 20’lere çıkacak, Türkiye’nin tahıl üretimi ciddi miktarda düşecek. İklim değişikliğinin Türkiye’deki bir etkisi de 21. yüzyılda, ırmak taşmasıyla oluşan sel felaketlerinin azalması olacak.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3391234/istanbulun-suyu-ne-kadar-kaldi-iste-barajlardaki-son-durum