Teröristle birlikte olan terörist değil midir?

Abdülkadir Özkan
Abdülkadir Özkan

Teröristleri silahlandıran, eğiten, bunun da ötesinde teröristlere hukuki bir kılıf bulmaya çalışan, kısacası, bundan güç alan teröristlerin on binlerce sivili katletmesinin birinci dereceden sorumluları bunlara destek veren devletler değil midir? Yani, bir terör örgütünü silahlandırarak araziye sürmek onların konumunu teröristlerden farklı kılar mı? Bu sorulara verilecek cevap genellikle aynıdır. Ancak, devletlerin teröristlerle birlikte olmaları kanımca onları daha ağır suçlu haline getirir. Özellikle de bir yandan masada bir takım anlaşmalar imzalayanlar arazide imzaladıkları anlaşmayı yok sayıyor, terörü durdurmak için atılmış imzalar bir kenara itilerek sivillere yönelik katliamlar daha da artırılıyorsa, Suriye’de çatışmaları önlemek adına bir Anayasa Çalıştayı düzenlenmiş, çeşitli kesimlerden insanlar bir araya gelerek yeni bir anayasa oluşturmaya çalışırken Rusya, Esed ile bir olmuş İdlib sürekli bombalanıyor, okullar ve hastaneler vuruluyor, daha önce varılmış olan anlaşmalar işlemez hale getiriyorlarsa bu saldırılarda hayatını kaybedenlerle ilgili sorumluluktan Suriye ve Rusya’nın devlet kimliğine sahip olmaları onları sorumluluktan kurtarır mı? Bunlara terör devleti demek yanlış olur mu? Öncelikli olarak bu terör destekçisi, bir başka ifadeyle terör sevicilerden dünyayı kurtarmak öncelik hedef olması gerekmez mi?

Bir başka terör sevici devlet ABD masada belirlenen bölgelerden desteklediği teröristleri çıkarma sözü vermiş iken bu sözünü unutmayı tercih ederek Suriye petrollerine el koyarak, elde edilecek gelirden teröristlere pay vereceğini açıklamasının verilen sözlerle birlikte düşünmek mümkün olabilir mi? Kısacası, hem verilen sözlere terör sevicilerin uymuyor oluşları, desteklerini sürdürüyor oluşları karşısında Suriye’de barışın sağlanması konusunda ABD ve Rusya ile sonuç alınamayacağını anlamak için daha kaç insan hayatını kaybetmelidir?

Terör sevicilikte ABD ile Rusya arasında sonuç itibarıyla bir fark bulunmuyor. Bunun için son gelişmeleri doğru okumak gerekiyor. Ankara ve Soçi mutabakatlarının ardından Suriye’de oluşan sürece ilişkin belirsizlik sürerken Moskova destekli rejim güçlerinin İdlib’de kan dökmeye devam ediyor oluşları, kente dönük son 25 gündeki saldırılarda 50 bin sivilin yerinden edilmesi, kadın ve çocuk 100 sivilin öldürülmüş olmasının izahı olabilir mi? Olsa olsa bir tek izahı olabilir kendilerini güçlü gören terör sevici devletler için insan hayatının hiçbir önemi olmadığıdır. İdlib özelinde bir başka değerlendirmede yer alan bazı hususları aktarmak sanıyorum konuyu açıklığa kavuşturacaktır.

Türkiye ile Rusya arasında, 17 Eylül 2018’de imzalanan mutabakattan bu yana İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde rejim ve Rusya’nın saldırılarında bin 300’den fazla sivil öldü. Bu arada saldırıların yoğun olduğu yerlerden diğer bölgelere göçler sürüyor. Göç edenlerin sayısının bir milyona yaklaştığı belirtiliyor. Kısacası, ABD ve Rusya katliamlarını devam ettirirken Türkiye’ye silah satmayı da sürdürüyorlar. ABD parası karşılığı almak istediğimiz füze sistemlerini satmadığı için Rusya’ya yönelmemizi hazmedemeyerek yaptırım tehditlerinde bulunuyor. Türkiye ise sattıkları takdirde ABD’den de füze sistemi satın alabileceğimizi açıklıyor. Bu arada ABD ısrarlı bir şekilde S-400 füze sistemini devreye sokmamamız için bastırıyor. Sonuç olarak güçlü olanlar meydanı boş bularak teröristlerle istedikleri sonucu almak için bölge ülkelerine baskılarını sürdürüyorlar. Diyebiliriz ki, tüm bunlarla da yetinmeyip hem bölgemizi yangın yerine çeviriyorlar hem de dünyaya barış, özgürlük türküleri söylüyorlar. Yani, kendilerini akıllı, âlemi aptal sanıyorlar.

- Milli Gazete, Abdülkadir Özkan tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/3390167/abdulkadir-ozkan/teroristle-birlikte-olan-terorist-degil-midir