Rahmi Turan kimdir?

Gazeteci Rahmi Turan, "CHP'li bir isim Erdoğan ile Beştepe'de görüştü" iddiasını ortaya atarak Türkiye'nin gündemine oturdu. Beştepe'ye giden CHP'li ismin Muharrem İnce olduğunu açıklamasının ardından "Rahmi Turan kimdir?" soruları vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. İşte Rahmi Turan'ın hayatı...

RAHMİ TURAN KİMDİR?

1939 İstanbul doğumlu olan gazeteci, yazar Rahmi Turan, İstanbul Gazetecilik Enstitüsünü bitirmiştir. Öğrenci iken spor muhabiri olarak gazeteciliğe başlamıştır. 1960-1961 yılları arasında askerliğini Şırnak'ın Uludere ilçesinde yedek subay olarak yapmıştır.

Rahmi Turan, askerliğinin ardından önce Yeni Sabah, sonra Akşam Gazetesinde spor muhabiri, spor şefi ve spor sorumlu müdürü olarak görev yapmıştır. 1966-1967 yılları arasında Türkiye Spor Yazarları Derneğinin yarışmasında mizanpaj birincisi olmuştur.

1989-1990 yılları arasında Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği yapan Rahmi Turan, daha sonra Bugün, Meydan ve Gözgü Gazetelerini kurarak yayın hayatına sokmuştur. Bu zamana kadar 7 gazeteyi hazırlayıp yayın hayatına sokmuştur.

Basılmış çok sayıda kitabı da olan Rahmi Turan'ın yazdığı kitaplardan 18 cilt "Kara Murat" romanından 9 tanesi Erler Film sahibi Türker İnanoğlu tarafından sinemaya aktarılmıştır. 2010 yılında Gazete yöneticiliğini bırakmıştır.

Hürriyet Gazetesinde köşe yazarı olarak meslek hayatına 2012 yılına kadar devam etmiştir. Ayrıca haftada 4 gün Sözcü gazetesinde de yazan yazar Rahmi Turan, evli ve iki çocuk babasıdır.

- Milli Gazete, Biyografi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3385616/rahmi-turan-kimdir