AKP'li belediye makam aracına masaj koltuğu istedi

Sık sık çeşitli israflarla ve lüks araçlarla gündeme gelen belediye başkanları kervanına Başakşehir Belediyesi de katıldı. Belediye, 3 yıllık araç kiralamak için ihaleye çıktı. İhale şartnamesinde bazı binek araçlar için buzdolabı, tv ünitesi, halı, uydu ve özel ses sistemi talep edildi. Araçlar için dikkat çeken bir diğer istek ise; masaj yapan özel bir koltuk olarak kayıtlara geçti.

Gazete Damga’dan Mehmet Mert’in haberine göre yerel yönetimlerde israfın ve lüks merakanın gündemden düşmediği bir dönemde benzer bir haberde Başakşehir Belediyesi’nden geldi. Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu’nun, makam aracı için talep ettikleri deyim yerindeyse bu kadar da olmaz dedirtecek cinsten. Belediye’nin Destek Hizmetleri Müdürülüğü tarafından yayınlanan ilanda, Kartoğlu’na tahsis edilecek makam aracının son model olması; içerisinde otomatik kumandayla açılıp kapanabilecek televizyon ünitesi, buzdolabı, halı kaplı zemin, uydu ve özel ses sistemiyle, özel bir masaj koltuğu olması gerektiği belirtildi.

26 MİLYON LİRALIK TORBA İHALE!

Kartoğlu'nun makam aracı için bu şekilde isteklerde bulunmasının ise yasayı ihlal olarak değerlendirileceği ifade edildi. Mevcut yasada 237 sayılı Taşıt Kanunu gereğince hiçbir belediye başkanının Passat marka araç dahil yabancı araç kiralayamayacağı ve makam aracı olarak kullanamayacağı belirtiliyor. Öte yandan Kartoğlu’nun istekleri makam aracıyla da bitmiyor. Belediyeye iş makinesi, mobil tuvalet, mobil taziye evi, kamyonlar ve şoför alımını da aynı ilan üzerinden duyuran AKP'li Kartoğlu; bütün bu isteklerini de 3 yıllık torba ihaleye çıkardı. Söz konusu ihalenin bedeli ise 266 milyon Türk lirası.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3378194/akpli-belediye-makam-aracina-masaj-koltugu-istedi