Daha fazla su içmenin doğal yolları

Su içmenin faydaları vücudumuz için çok önemlidir. Vücudunuz, düzgün çalışmak için uygun miktarda sıvıya ihtiyaç duyar. Bu da, vücut sıcaklığını dengelemeye, sindirime yardımcı olur, toksinleri temizler, yorgunluğu azaltır ve eklem doku ve organlar için iyi bir hidratör olarak çalışır.

SU İÇMENİN YOLLARI - EN ETKİLİ İPUÇLARI

1. Kendinizi motive edin

Motivasyon belki de bir hedefe ulaşmak için en açık fakat en önemli faktördür. Kendinizi daha fazla su içmek için motive etmenin en iyi yolu suyun yararlarıkonusunda bilgilenmek ve bunu yapmaya ihtiyacınız olduğu gerçeğine kendinizi ikna etmenizdir.

Bunu yaparken içtiğiniz suyu izleyebileceğiniz ve size daha fazla su içmeyi hatırlatacak bir mobil uygulama kullanmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca her saat başı hatırlatıcı olarak çalışan bir alarm kurabilirsiniz.

2. Susuzluğunuzu tanımlayın

Açlık ve tokluk sinyalleri beynin hipotalamus isimli aynı bölgesi tarafından kontrol edilir. Beyin ikisi için de aynı sinyalleri gönderir ve sonuç olarak açlıkla susuzluğu karıştırma eğiliminde oluruz.

Bir daha ki sefere aç hissettiğinizde biraz su için ve hala açlık hissediyor musunuz görmek için 20 dakika bekleyin.

3. Suyu el altında tutun

Su içmenin yollarından biride suyu el altında tutmaktır. Arabanızda ya da spor çantanızda bir su şişesi taşımak, kolay erişilebilir olduğu için daha fazla su içmenize yardımcı olacak harika bir yoldur.

Ayrıca elinizin altında su olmadığında su yerine geçebilecek kola yada diğer şekerli meşrubatlardan uzak durmanızda şarttır.

4. Daha fazla seçenek keşfedin

Su haricinde papatya, zencefil, nane ve diğer bitki çaylarını içerek de sıvı alımınızı artırabilirsiniz. Birkaç bardak yeşil çay içmek antioksidanla dolu olduğu için genel sağlığınıza faydalı olacak bir diğer iyi seçenektir.

Su içmenin yolları – Diğer seçenekler;

Ancak bu seçenekler sıvı alımı için sudan sonraki yöntem olarak kullanılmalı ve aralıklarla alınmalıdır.

5. Doğal tatlandırıcılar ekleyin

Sade su tadını ekstra küçük şeyler ve ince bir tatla canlandırabilirsiniz. Suyu tatlandırmak için portakal dilimleri, ananas parçaları, limon dilimleri, salatalık dilimleri, karpuz parçaları, dut, üzüm ve diğer turunçgillerikullanabilirsiniz.

Taze meyveleri kullanırken maksimum tat ve lezzet için olgun olanları kullanın. Nane yaprakları, nane özü, fesleğen yaprakları ve biberiye filizleri de kullanılabilir.

6. Su bakımından zengin meyve ve sebzeler

Diyetinize su içeriği yüksek olan meyve ve sebzeler ekleyin. Bu tür yiyecekler; salatalık, karpuz, kereviz, marul, üzüm, vişne, çilek ve papayadır. Sıvı alımını artırmanın yanı sıra bu yiyecekler diyetinize minimum kalori ekler ve ayrıca çok yememeniz için tokluk hissi sağlar.

Aslında, İskoçya’daki Aberdeen üniversitesi araştırmacıları tarafından 2009’da yapılan bir çalışmaya göre sulandırıcı tuz, mineral ve şeker içeren sebze ve meyveler vücuda bir bardak sudan iki kat fazla su sağlar.

Napoli’deki bir üniversite çalışması ayrıca gösterdi ki lutein ve zeaksantin gibi kimyasallar hidrasyonu daha da artırmak için yardımcı olabilir. Bu besinleri atıştırmalık olarak ya da salata ve pürelerinize ekleyerek tüketebilirsiniz.

DAHA FAZLA SU İÇMEK HAKKINDA 

Genellikle günde 8-10 bardak sıvı tüketilmesi önerilir, fakat bireysel sıvı ihtiyacı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ayrıca spordan ya da vücudunuzdaki sıvıyı azaltan ve sizi terleten bir aktiviteye katılım sonrası vücudunuzu tazelemek için daha fazla sıvıya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Çevresel koşullar ve belirli sağlık durumları da sıvı alımınızı artırmanızı gerektirebilir.

Yeteri kadar sıvı tüketip tüketmediğinizi belirlemenin basit bir yolu idrarınıza bakmaktır. Eğer soluk sarı ya da kehribar rengiyse bunun anlamı su alımınız iyi demektir. Eğer koyuysa su alımınızı desteklemeniz gerekmektedir. Susuzluğun diğer yaygın belirtileri arasında, halsizlik, baş ağrıları ve son radde olarak bayılmalar vardır.

Uyarı: Yatmadan önce önce çok fazla su içmek uykunuzu bölebilir.

- Milli Gazete, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3322226/daha-fazla-su-icmenin-dogal-yollari