Eski açık sarı demiyor artık!

Hamit  Dizman
Hamit Dizman

Yine aylardan Kasım, yine ayın altısı ve yine 6-0’lık skor! Bu kez lig farklı, takım başka ve oyun değişikti.

Fenerbahçe’ye kaybettiğinde Galatasaray, ezeli rakibine karşı aynı skoru alabilecek bir futbol oynamıştı ve o yüzden çok takıntı yapmamıştı çünkü!

Fakat Real Madrid karşısında oynanan sorumsuz, ruhsuz, gamsız, beceriksiz, taktiksiz, mücadelesiz futbol ve beraberinde gelen bu skor hem bizleri, hem Galatasaray’a gönül verenleri ve hem de Galatasaray taraftarlarını üzmüş, yaralamış ve utandırmıştır. “Galatasaray’a gönül verenleri” cümlesini niye söyledim? Gurbette her kesimden insan, farklı takımları tutan Türkler, Galatasaray’ın maçlarını izliyor, yerinde takip ediyor. Cim-Bom’un aldığı başarılı sonuçlar ertesi sabah bu insanların dünyanın ve Avrupa’nın caddelerinde başı dik yürümesine neden oluyordu. O yüzden gönül dostlarına bir parantez açtım.

Haaa maç için bir şey yazmak gerekirse şunu not edebiliriz; daha atletik, daha fiziksel, daha taktiksel, daha istekli, daha becerikli oynayan maçı rahat bir şekilde hak ederek kazandı. Daha önce belirtmiştim bu sezon Galatasaray maçları bazı takımların çıkış maçları olacak, Galatasaray “baba takım” olacak diye. İspanya basını tarafından sezon başından beri eleştirilen Zidane maçtan sonra, “Böyle bir sonuca takım olarak ihtiyacımız vardı. Böyle bir takımı yendiğimiz için mutluyuz” derken artık rahat uyuyacak olmanın keyfi yüzüne yansıyordu.

Zidane, “Böyle bir takımı yendiğimiz için mutluyuz” derken abartmıyordu. Ya da sempatik konuşma olsun torba dolsun diye dile getirmiyordu. Gerçekten Galatasaray daha düne kadar Real Madrid ve onun çapındaki takımları yeniyor ya da başa baş bir futbol oynayarak sıkıntıya sokuyordu.

Galatasaray’da işler doğru gitmiyor. Başkan, yönetim kurulu, teknik ekip ve futbolcular Galatasaray’ın ne demek olduğunu sanırım unuttular ve bir kısmı da bilmiyor.

Hatırlatalım. Bu takım ve lisesi Çanakkale Zaferi’nde ve Kurtuluş Savaşı’nda mezun yerine şehitler verdi. Bu takım M. United’ı Şampiyonlar Ligi dışında bırakarak ülke puanı sistemi ile büyük balıkların lige direkt katılması kararını aldırttı. Juventus ile puan puana gelince bir üst tura çıkan takımı averaj ve ikili averaj değil takım puanı iyi olan bir üst tura çıkar kararını kural olarak eklettirdi! Müslüman bir ülkenin küçük bütçeli ekibi olarak UEFA Kupası’nı kaldıran bu takım, ezilmiş halkların, insanların sesi oldu.

Eski Açık Sarı Deseneeee diye başlayan şampiyonluk nidaları artık yerini, “O formayı çıkarın çıplak oynayın” tezahüratlarına bıraktı.

Bundan 20 gün sonra Club Brugge maçı var. Fatih Terim’in acil plan yapması ve fabrika ayarlarına geri dönmesi gerekmektedir. Beşiktaş maçından sonra tavernaya gidip eğlenen değil, mağlubiyetlerden sonra birbirlerine kenetlenen, toplantı yapıp küllerinden doğan bir takım ruhu ile oynayan futbolculara ihtiyaç var. Aksi takdirde Sinyor Terim, dışınızdaki İrlandalılar eleştiri oklarını acımasız bir şekilde batırmaya başladılar. İçinizdeki İrlandalılar ise sırada bekliyorlar. Şimdiye kadar alınan tek puan ve sıfır gol puan durumunda Galatasaray’a yakışmıyor. Gerçi Terim, Finansal Fair Play konusundan dolayı bu olacakların sinyallerini önceden söylemiş ve “elimizden gelenin en iyisini yapacağız” demişti. Fakat elden gelen bu olmamalı sanırım. Terim’den başkası bu durumun içinden bu takımı çıkartamaz. Bence yine düzlüğe çıkartıp zirvede iken yerini iyi bir kişiye devretmelidir. Tekrar Eski Açık Tribünü’ne Sarıııı dedirtmelidir.

- Milli Gazete, Hamit Dizman tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/3289179/hamit-dizman/eski-acik-sari-demiyor-artik