İşgalci İsrail 60 dönüm araziye el koyma kararı aldı

Son günlerde Filistinlilere ait arazilerin gaspına hız veren işgalci İsrail rejimi, Cenin kentinin doğusundaki Fakua beldesine ait arazilerden 60 dönümüne el konulması için yeni bir karar yayınladı.

Filistin Enformasyon Merkezi'nde yer alan haber göre bu sabah açıklamalarda bulunan aktivist Muhammed Ebu Ferha, yeni kararın beldenin ırkçı ayrım duvarının arkasında kalan arazilerinden 60 dönümüne el konulmasını içerdiğini söyledi.

El konulacak arazilerin Celbun ve Fakua beldeleri arasında kaldığını belirten Ebu Ferha, kararın Şubat 2020’de uygulanmasının beklendiğini bildirdi.

Ebu Ferha, işgal yönetiminin ırkçı ayrım duvarının arkasında kalan arazilerin tamamına el koymaya ve bu gaspı meşrulaştırmaya çalıştığını ifade etti.

İşgal yönetimi, uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler kararlarına aykırı olmasına rağmen Yahudi işagciler için işgal altındaki topraklarda yeni konutlar inşa etmek amacıyla Filistinlilere ait arazilere el koymaya devam ediyor.

Filistinli ailelere yeni konut inşa etmeleri veya mevcut konutlarını genişletmeleri için inşaat izni vermeyen işgal yönetimi, Filistinlilerin mevcut evlerini ve işyerlerini de ruhsatsız inşa edildiği gerekçesiyle yıkıyor.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3286566/isgalci-israil-60-donum-araziye-el-koyma-karari-aldi