Yeni af tasarısında küçük yaşta evlilik var mı?

Yüzbinleri bulabilecek mahkumun tahliyesinin konuşulduğu af yasasını "küçük yaşta evlenenler" de umutla bekliyor. Eşleri cezaevinde bulunan kadınlar, çocukları ile birlikte geçinmekte zorlanırken, af yasasının kendi mağduriyetlerine de çare olmasını bekliyor.

2016 yılında, CHP'li vekillerin de gündeme taşımasıyla birlikte AKP'nin Meclis'e sunduğu erken yaşta evliliklerle ilgili af düzenlemesi, son anda gündemden kaldırılmıştı. Aradan geçen süre içinde erken yaşta yapılan evlilikler nedeniyle eşleri cezaevinde olan ailelerin mağduriyetleri artarak devam etti.

Erken yaşta evliliklerden kaynaklanan cezaların affedilmesi için mağdur durumdaki aileler yasanın çıkmasını bekliyor. Teklifin yasalaşması durumunda, yaklaşık 10 bin kişinin af kapsamına gireceği belirtiliyor.

TARTIŞMA KONUSU YAPMADAN ÇÖZÜLMELİ

İkinci ve üçüncü yargı reformu paketinde "küçük yaşta evlenenler" ile ilgili bölümün TBMM'ye yeniden gelmesi bekleniyor. Daha önce kamuoyundaki bazı grupların "çocuk evlilik" adı altında bu tasarıya karşı çıkması sonucu konu gündemden kaldırılmıştı.

"Küçük yaşta evlilik" yapan ve reşit olmayan kız çocuklarının rızası olmadan evlendirilmesini gerekçe gösteren bazı grupların karşı çıkması nedeniyle, kendi istekleriyle evlenen ve çocuk sahibi olan kadınlar da mağdur oldu. Eşleri cezaevine girmek zorunda kalan kadınlar, çocukları ile birlikte geçinme zorluğu yaşıyor. Çocuklarının babalarını göremediğini belirten kadınlar, bu soruna bir çözüm bekliyor.

ZORLA EVLENDİRİLENLER AYRILMALI

Küçük yaşta rızası ile evlendiği halde eşi cezaevinde, kendisi çocuklarıyla perişan olanlarla, küçük yaşta kız çocuklarıyla zorla evlenen güç, para ve imkân sahiplerinin iyi ayırt edilmesi gerektiği de kamuooyunda tartışılıyor.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3284770/yeni-af-tasarisinda-kucuk-yasta-evlilik-var-mi