Emperyalizm ve kültürel işgal

Nedim Odabaş
Nedim Odabaş

Çağdaş dünyanın kültürel işgal araçlarından birisidir sinema endüstrisi… Üretilen her film ile dünyanın her bölgesinde insanların zihinlerinde gedikler açılır, üretilen her filmle ahlak formlarında, maneviyat iklimlerinde yaralar oluşturulur.

Siyonist kuklası ABD’nin tüm dünyada insanların zihinlerini dönüştürme araçlarından birisi olan Hollywood, kültür zehrini şırınga etmek ve olan bitenlere “eyvallah çektirmek” için farklı türlerde filmler üretir. Bu filmlerle, hem o ülkenin değerlerinin ortadan kaldırılmasının sağlanması, hem de Amerikan emperyalizminin zihinlerde yer edinmesi amaçlanır. Milyonlarca dolarlara mal olan bu filmler, girdikleri ülkenin kültürlerinin hallaç pamuğu gibi atılmasını, ahlak ve maneviyat erozyonunun sağlanmasını, hepsinden önemlisi Amerika’nın dünya üzerindeki sömürge düzeninin devam etmesini amaçlayan bir zihin törpüleyicisi olarak kullanılırlar. Tankla, tüfekle, bombayla yapılamayan aslında kültürel işgal yöntemiyle yapılır.  Yanlış hatırlamıyorsam, 1980’li yıllarda ardı ardına ülkemizde de vizyona giren ve oldukça başarılı gişelere ulaşan Rambo filmleri serisi vardı. Vietnam gazisi bir adamın tek kişilik ordu halinde girdiği her yeri dağıttığı bu filmlerde, Amerika gücünü herkese ispatlıyordu.

Rambo serisinin 3. filminde filmin kahramanlarından Albay, kendi yetiştirdiği Rambo’ya Afganistan’da savaşması için teklif götürüyordu. Rambo, “Benim savaşım bitti Albay” diyordu, ama Albay Afganistan’da Rusların eline esir düşünce yine silahlarını kuşanıyor ve Ruslara karşı amansız bir savaşa girişiyordu. Tek kişilik ordu Rambo, Afganistan’da yıllarca kan ve gözyaşı imparatorluğu kurmaya çalışan Rusların karşısında Afganlı mücahitlerin saflarında mücadele ediyordu. İnsanlığa verilen mesaj netti... “Eğer Amerika olmazsa dünya komünizm tehdidinden asla ama asla kurtulamayacaktı…”

Brejnev’in talimatıyla 27 Aralık 1979 günü başlayan büyük Afgan savaşı tam 10 yıl sürdü… O 10 yıl içinde Sovyetler Birliği hezimet yaşadı... Savaşı görünürde Sovyetler kaybetmiş Amerika kazanmıştı. Fakat bu savaşın ertesinde Afganistan topraklarında Usame Bin Ladin’in başında olduğu Taliban örgütü türeyiverdi. Taliban, dünyanın dört bir yanında binlerce terör eylemi gerçekleştirdi. Bugün hâlâ nasıl planlandığı, nasıl yapıldığı net olmayan İkiz Kuleler saldırılarının faili olarak da Taliban suçlandı.

Dünyanın her köşesinde terör üretmek, düşman üretmek ve yok etmek felsefesiyle emperyalist hedeflerini hayata geçiren Siyonist kuklası ABD’nin bir sonraki hedef tahtası ise Irak toprakları ve Saddam Hüseyin oldu. Saddam Hüseyin, “Kimyasal silah üretiyor” yalanlarıyla ve Siyonist kuklası medyanın savaş naralarıyla alaşağı edildi, Irak topraklarında yıllarca sürecek kan ve gözyaşı imparatorluğu kuruldu.

Irak topraklarında ABD’nin işgalinin hemen ardından Taliban’ın uzantısı DEAŞ ortaya çıktı. Amerika’nın bilerek göz yumduğu, büyüttüğü palazlandırdığı DEAŞ, dünyanın dört bir tarafında kanlı eylemlere imza attı. Ve ne hazindir ki, ABD, önceki gün kendi eliyle ürettiği DEAŞ’ın başı Bağdadi’nin öldürüldüğünü duyurdu.

Yıllarca Irak ve Suriye topraklarında DEAŞ’ın büyümesini sağlayan, terörün arkasındaki güçler, bu topraklara silah satarak ceplerini dolduranlar acaba üzülmüş müdür? Hepsinden önemlisi Bağdadi’nin öldürülmesi DEAŞ’ın yok olmasını sağlayacak mı?

Ortadoğu’daki kanlı hesaplaşmaları ve beş bilinmeyenli denklemleri örgütleyenler, bu garabet durumu ele alan yeni Rambo’lar üretip zihinlerimizi şartlamaya çalışırlar mı acaba?

Rambo’yu oynayan Slvester Stallone de epey yaşlandı… Milletin zihinlerini dönüştürecek emperyal filmlerde oynayacak yeni kahramanlar bulmak lazım!

- Milli Gazete, Nedim Odabaş tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/3228692/nedim-odabas/emperyalizm-ve-kulturel-isgal