Rusya, 370 ton mandalinayı Türkiye’ye geri gönderdi

Türkiye’den Avrupa’ya veya Rusya’ya giden ihraç ürünü meyve ve sebzeler sağlık standartlarına uymadığı gerekçesiyle iade ediliyor. Son olarak iki gün içinde Türkiye’den 16 parti halinde gönderilen toplam 370 ton mandalina, Rus tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor tarafından, "içinde tehlikeli tarım haşeresinin tespit edilmesi nedeniyle" Rusya’ya sokulmadı.

Rosselhoznadzor tarafından yapılan açıklamada meyvelerin deniz yoluyla Novorossiysk limanına ulaştığı ancak 18-20 Ekim tarihlerinde yapılan bitki sağlığı kontrolü sırasında mandalinada Rusya’da karantina listesinde olan Akdeniz meyve sineğine canlı halde rastlandığı ifade edildi.

Ürünlerde bu tarım zararlısının bulunduğu, Rusya Bitki Karantina Merkezi Novorossiysk şubesinin raporuyla da doğrulandı.

Rosselhoznadzor yetkilisi, “Hastalıklı ürünlerin Rusya’ya girişi yasaklandı. 16 parti sağlıksız ürünün tümü ihracatçılara geri gönderildi” dedi.

Denetim ajansı, Akdeniz meyve sineğinin en tehlikeli ve zararlı türlerin sınıfında yer aldığı, portakal, mandalina, limon, muz, nar, kaysı, elma, erik, kiraz meyvelerine ve domates, patlıcan ve biber gibi sebzelere, ayrıca 100’ün üzerinde farklı bitki türüne zarar verdiği konusunda uyarıyor.

Geçen yıl Türkiye’den gelen meyve ve sebzelerde toplam 1495 kez Rusya’nın karantina listesinde olan zararlılar tespit edilmişti. Tarım zararlısı içeren 30 bin tonun üzerinde ürün Rusya’ya alınmamıştı.

Üzerinde zirai ilaç kalıntısı veya canlı lavra bulunduğu gerekçesiyle Türkiye’ye iade edilen ihraç ürünü sebze ve meyvelerinin akıbetinin ne olduğu ise başka bir endişe yaratıyor. Hükümet bu konudaki tartışmalara ilişkin hiçbir açıklama yapmıyor.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3226191/rusya-370-ton-mandalinayi-turkiyeye-geri-gonderdi