Son Dakika! Türkiye'deki kuruluşlar siber saldırı altında

Türkiye internet altyapısını etkileyen siber saldırının bir özel bankaya yapıldığı buradan da bazı hosting firmalarına yönelik ataklar düzenlendiği belirtildi.

TürkTelekom altyapısını kullanan GSM operatörlerinin de saldırıdan etkilendiği bildirildi.

Resmi kaynaklardan henüz bir açıklama yapılmazken, saldırların devam ettiği de gelen bilgiler arasında.

Sosyal medya hesabı twitter üzerinden söz konusu siber saldıraya maruz kalan Garanti Bankası da şu açıklamayı yaptı:

"Dijital hizmetlerimize yönelik yoğun internet trafiği nedeniyle dijital kanallarımızda erişim sıkıntısı yaşamaktayız. İnternet servis sağlayıcılarımızla beraber sorunu gidermek için çalışıyoruz. Müşterilerimizin yaşadığı mağduriyet için özür dileriz."

TÜRK TELEKOM'DAN DA SİBER SALDIRI AÇIKLAMASI GELMİŞTİ

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, 27 Ekim 2019 Pazar günü yaşanan 'Siber Saldırı' ile ilgili açıklamada bulunmuştu.

Siber saldırılara dair açıklama yapan Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, şu ifadeleri kullandı:

"Dünyada pek çok kurumun hatta devletlerin maruz kalabildiği siber saldırılardan birini biz de ülkemizdeki bazı kuruluşlara yönelik olarak yaşamak durumunda kaldık.
Saldırı, Türkiye'nin bilgi, iletişim ve teknoloji şirketi Türk Telekom'un alanında yetkin siber güvenlik uzmanları tarafından zamanında müdahale edilerek durdurulmuştur.
Ülkemizin en büyük Siber Güvenlik Merkezine sahip olan şirketimizin aldığı önlemlerle yurt içi ve yurt dışı internet trafiği herhangi bir olumsuzluğa meydan vermeksizin normal seyrinde devam etmektedir.
Diğer operatör ve servis sağlayıcılarını da etkilemiş olan saldırıya karşı bu kuruluşlar da bildiğimiz kadarıyla gereken çalışmaları yürütmektedirler.

Benzer durumlar her zaman olabilir. Önemli olan buna karşı hazırlıklı olmaktır. Türk Telekom'un her türden saldırıya karşı savunma sistemi sağlamdır.
Vatandaşlarımızın iletişim teknolojilerinden huzur içinde yararlanması birinci önceliğimizdir."

Dünyadaki siber saldırı yapan ülke ve siber saldırı altındaki ülkeleri canlı olarak buradan takip etmek için tıklayın

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3224227/son-dakika-turkiyedeki-kuruluslar-siber-saldiri-altinda