Çocuğu nefretinizle katlettiniz

Fatma Tuncer
Fatma Tuncer

Suriyeliler gitsin, Suriyeliler ekonomiyi batırdı, Suriyeliler yüzünden iş bulamıyoruz diye çıkışan faşistler, sonunda muratlarına erdiler. Şiddet odaklı psikopatlar Suriyelilere saldırmaya ve tehditler savurmaya başladılar. Hatırlayacağınız üzere yakın tarihte Sakarya’da bir kadın tecavüze uğramış ve iki yaşındaki bebeği ile birlikte katledilmişti. Savaşın acı yüzüne tanıklık etmiş bir kadın en büyük darbeyi kardeş bildiği ülkede yaşamış ve sessizce veda etmişti. Fakat Suriyeliler defolsun diyen güruh hiç susmadı, kâh sahillere çıkmasınlar dediler, kâh işe, okullara alınmasınlar, sosyal ve ekonomik destekten faydalanmasınlar dediler, kâh iş kurup ayaklarının üzerinde duranlara lanet olsun dediler ve sonunda olanlar oldu 13 yaşında bir çocuk intihar etti.

Edinilen bilgilere göre Vail okulda hem öğretmeni hem de arkadaşları tarafından dışlanıyor, küçük düşürücü ifadelere maruz kalıyor, aşağılanıyor ve duygusal şiddet görüyordu. Faşist ebeveynlerin ellerinde büyüyen el kadar çocuklar Suriyeli Vail’in askıya çantasını asmasını dahi hazmedemiyor ve defol git Suriye’ye diyor ve onu dışlıyorlardı. Böyle durumlarda eğitimcinin olaya müdahale edip çocukların gönüllerine şefkat ekmesi beklenmez mi? Ama olmuyor, öğretmen de aynı tavırla onu dışlıyor ve rencide ediyordu.

13 yaşında bir çocuğun dünyasında ne olur? Çocuk bu dönem oynayacağı oyunları, sahip olacağı bisikleti, arkadaşları ile geçireceği vakitleri hayal etmez mi? Suriyeli çocuğun bu hakkını kim nasıl elinden alabilir?

Bilinmelidir ki 13 yaşındaki Vail’i ırkçı faşistler ipe gönderdiler. Vail onların ellerinde ve çoraklaşmış gönüllerinde can verdi. Ve bu zihniyetler yaşamının başında onu mezarlığa kadar sürükleyip ölümüne neden oldular. O ipi bu zümreler tutuşturdular çocuğun eline. Çocukların kalplerine kin ve nefreti o faşist ırkçılar ektiler, o çocuğun hayallerini onlar çaldılar, Vail’i ölüme onlar sürüklediler. Savaşın mağdur ettiği bir çocuk ikinci tekmeyi kardeş bildiği ülkemizde yedi ve çocuk hayata veda etti. Vail’e hayatı zindan eden faşist zihniyetler, dilerim bu çocuktan beter duruma düşerler.

YIKILAN HAYATLAR

Suriyeli Vail’in intiharı beni Kanada’da sınıf arkadaşlarının baskılarına dayanamayarak intihar eden 9 yaşındaki Emel el Şıteyvi’nin hikâyesine götürdü. Savaşın mağdur ettiği ailesi Kanada’ya mülteci olarak sığınmış ve her şeyin son bulacağını zannetmişlerdi. Fakat vicdanları merhametle tanışmayan faşistler, bütün dünyayı etki altına alıyor ve nefret ekmeye devam ediyorlardı. Emel, faşist duygularla büyütülen arkadaşları tarafından dışlandı, dövüldü, ağır hakaretlere maruz kaldı. Emel depresyon, yalnızlık ve çaresizliğe düştü. Doğup büyüdüğü topraklarda çok şeye sahip değildi belki. Ama kendisini seven arkadaşları, yakınları ve gölgesinde oyunlarını oynadığı evi, bahçesi vardı. Emel, Kanada’da ikinci bir savaşa maruz kalmıştı ve bu savaşı tek başına sürdürmekte güçlük çekiyordu. Emel buruk bir veda mesajı bırakıp intihar etti…

Kanada çok sayıda mülteci halkı barındıran bir ülke. Ancak son yıllarda ülkede ırk ve din temelli nefret suçları gittikçe artıyor. Ülke yönetimi ise, fertlerin kalplerine şefkat ekmek yerine nefreti körükleyenlere göz yumuyor.

- Milli Gazete, Fatma Tuncer tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/3219408/fatma-tuncer/cocugu-nefretinizle-katlettiniz