Ka(za)nmak

İbrahim Veli
İbrahim Veli

İçinizdeki çocuk yaşıyor mu? Yaşıyor ama hasta ise, her şeye kanan bir çocukla yaşıyorsunuz. İçinizdeki çocuk öldü ise, her şeyi kazanmak için yaşıyorsunuz. Hatta bu gerçeğin ortaya çıkmaması için kanmış gözüküyorsunuz! Ve “herkes neler yapıyor, benimki de bir şey mi?” diyerek, vicdanınızın sesini susturuyorsunuz. Sonuçta kanmak ve kazanmak arasında sürüp giden hayat, herkesi bitiriyor.

Kandırmak, kanmaktan daha kötüdür. Tıpkı günahtan daha kötü olan dört şey gibi! Günahtan daha kötü olan ilk şey; günahı terk etmemesine rağmen affedilmeyi beklemektir. Günahtan daha kötü olan ikinci şey; günahı hemen cezalandırmadığı için Allah’ın müsamaha gösterdiğini zannetmektir. Günahtan daha kötü olan üçüncü şey ise; günah işlemekte bile bile ısrar etmektir. Günahtan daha kötü olan son şey de; yaptığı ibadeti günahının karşılığı görüp bağışlandığı düşüncesine kapılmaktır.

Günahı terk etmemesine rağmen affedilmeyi bekleyenlerle, günahı hemen cezalandırmadığı için Allah’ın müsamaha gösterdiğini zannedenler kanıyor. Günah işlemekte bile bile ısrar edenlerle, yaptığı ibadeti günahının karşılığı görüp bağışlandığı düşüncesine kapılanlarda kandırıyor. Eğer kananlardan iseniz içinizdeki çocuğu iyileştirmeye bakın. Yok eğer kandıranlardan iseniz, sonunda içinizdeki çocuğun cesedini taşımaktan yorulacağınızı bilin!

İçinizdeki çocuk dolu dolu yaşıyorsa, kananlar ve kandıranlar size zarar ver(e)mez. Çünkü hem hastalığın teşhisini hem de tedavisini yapabiliyorsunuz. Bu meziyetinizi kaybetmeniz için size oynanan oyunlara kanmadığınız sürece canlılığınız sürecektir. Bu meziyetleri pazarlık gücü yaparak kandırılmadığınız sürece de ayağınız sağlam basacaktır. Belki kaybediyor görünüyorsunuz ama asla yenilmiyorsunuz. Kısa süreli savrulma ve sarsıntılar yaşasanız bile, hayatınızda elde ettiğiniz en büyük kazanımın, idealinizdeki değerler olduğunu biliyorsunuz.

Değerler, insanlar için haz ve menfaatten vazgeçmeyi gerektirir; hayatı zorlaştırır, çözümleri güçleştirir. Bu yüzden hayat bedel ödetir ancak karşılığında itibar, saygınlık ve güvenilirlik kazandırır, iç huzur ile yaşamaya imkân verir. Öyleyse sizi olgunlaştıran, size derinlik kazandıran, sınırları nereye kadar zorlayacağınızı öğreten içinizdeki çocuğa selam verin. Ve geçici ve göstermelik başarılarla zehirlenmesine izin vermeyin. Çünkü imtihan oluyorsunuz ve bu Allah’ın sizi unutmadığının müjdesidir.

- Milli Gazete, İbrahim Veli tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/3217438/ibrahim-veli/kazanmak