Göreme, 33 yıl sonra milli park statüsünden çıkarıldı

Bugünkü Resmi Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanı Kararı ile Nevşehir'in peri bacalarıyla ünlü tarihi merkezi Göreme ve çevresindeki alan, milli park statüsünden çıkarıldı.

Orta Anadolu'da Erciyes ve Hasan Dağı arasında kalan volkanik bölgede yer alan ve oluşumunun 60 milyon yıl öncesine dayandığı tahmin edilen Göreme Vadisi ve çevresinin milli park olma fikri ilk kez 1967 yılında ortaya atılmış ve o dönemde uzun dönemli bir gelişim planı yapılmıştı.

Fakat dönemin yasalarına göre sadece orman statüsündeki alanlar milli park olarak kabul edilebildiği için Göreme ve çevresindeki alanın milli park ilan edilmesi mümkün olmamıştı. Buna karşılık 2873 sayılı yasa 1983 yılında yayımlanmış ve böylece orman olmayan alanların da milli park olabilmesinin önü açılmıştı. 1985 yılında UNESCO, Göreme Tarihi Alanları ve Kapadokya bölgesini Dünya Mirasları listesine alınca 30 Ekim 1986'da 86/11135 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Göreme ve çevresindeki alanlar Milli Park olarak ilan edilmişti.

ANTALYA-KAYSERİ HIZLI TREN HATTI GÜZERGAHINDAYDI

Birkaç yıl önce bölge, Antalya-Kayseri hızlı tren projesinin güzergahında olmasıyla gündeme gelmiş, fakat projenin Göreme gibi birçok milli park bölgesinden geçmesi nedeniyle ÇED aşamasında revizyona uğramış ve Devlet Demir Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilecek olan projede yeniden ÇED süreci başlatılmıştı. 2014 yılında ÇED Olumlu kararı verilen ancak bir çok korunan alanı doğrudan olumsuz etkileyen projede yapılan güzergah değişikliği ile Göreme Tarihi Milli Parkı, Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi ve Antalya'daki yaban hayatını koruma sahalarına verilecek zararlar en aza indirildiği belirtilmişti. Daha önce Göreme Tarihi Milli Parkı'nı doğrudan etkileyen projede yapılan revizyonla, hattın peri bacalarıyla ünlü milli parkın sınırına çekildiği ifade edilmişti.

- Milli Gazete, Kültür-Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3216432/goreme-33-yil-sonra-milli-park-statusunden-cikarildi