Almanya Suriye'de 'Uluslararası Güvenli Bölge' önerisi yaptı

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı ve Savunma Bakanı Karrenbauer, Alman Haber Ajansı DPA'ya verdiği demeçte, Suriye'nin kuzeyine ilişkin dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Karrenbauer yaptığı açıklamada Suriye'nin kuzeyinde "uluslararası kontrol edilen güvenli bölge oluşturulmasını" önerdiklerini aktardı.

Karrenbauer, "uluslararası kontrol edilen güvenli bölge oluşturulması" fikrine Almanya Başbakanı Angela Merkel'in öneriye onay verdiğini ve Batılı müttefiklere bunu ilettiklerini belirtti.

'SURİYE KONUSU NATO TOPLANTISINDA GÜNDEME GETİRECEĞİZ'

Perşembe günü Brüksel'de yapılanacak NATO Savunma Bakanları toplantısında öneriyi gündeme getirileceklerini ifade eden Karrenbauer, bu girişimin Avrupa için mantıklı bir girişim olacağını vurguladı.

Karrenbauer "Bu çözümün neye benzeyeceği sorusunun cevabı, oradaki gerilimi azaltmak amacıyla Türkiye ve Rusya da dahil olmak üzere uluslararası olarak kontrol edilen bir güvenlik bölgesi oluşturmakta yatıyor. Burada teröre karşı mücadele ve DEAŞ teröristlerine karşı mücadeleyi sürdürmeyi hedefliyoruz. Amaçlardan bir diğeri de Birleşmiş Milletler kararını takiben yeni başlayan anayasal süreci devam ettirmek" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Karrenbauer, bu önerinin Federal Meclis (Bundestag) tarafından da kabul görmesi gerektiğini aktardı.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3216423/almanya-suriyede-uluslararasi-guvenli-bolge-onerisi-yapti