Üniversiteye bağışlanan kadavra, 8 yıl sonra gömüldü

Eskişehir’de yaşayan emekli edebiyat öğretmeni Nevzat Deringöl, 2011 yılında 66 yaşındayken geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Vasiyeti ve yakınlarının onayıyla Deringöl’ün cansız bedeni, eğitimde kullanılmak üzere Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi’ne kadavra olarak bağışlandı.

Tıp fakültesi öğrencileri anatomi derslerinde, emekli öğretmenin kadavrası üzerinde eğitim gördü. Deringöl’ün kadavrası, düzenlenen törenle toprağa verilirken, üniversitenin Anatomi Anabilim Dalı'nda veda programı yapıldı. Doktor adayları programda Deringöl'ün tabutana beyaz önlükler serdi.

‘4 BİN 800 ÖĞRENCİ BU KADAVRADA EĞİTİM GÖRDÜ’

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hilmi Özden, bağışlananların dışında kadavraların ithal edildiğini ifade ederek, “Kendisinin 8 yıl gibi bir süre, kadavra çalışmasında katkısı olmuştur. Kas yapısını daha sonra ki yıllarda damar ve sinir yapısını daha sonra organlarını, bu şekilde gayet verimli bir kullanımla öğrencilerimize faydalı olmaya çalıştık. Yaklaşık 8 yılda 4 bin 800 kadar öğrencinin mutlaka eli değmiştir, çalışmıştır” diye konuştu.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde düzenlenen programın ardından emekli edebiyat öğretmeni Nevzat Deringöl, yakınları, arkadaşları, akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı törenle toprağa verildi.

- Milli Gazete, Aile & Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3215523/universiteye-bagislanan-kadavra-8-yil-sonra-gomuldu