Akar’dan kimyasal silah açıklaması: TSK envanterinde bir gram yok

Barış Pınarı Harekâtı sırasında Türkiye’nin kimyasal silah kullandığı iddialarına ilişkin açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Türk Silahlı Kuvvetleri'nde bir gram kimyasal silah yok. Ne bunun atma vasıtası ne mühimmatı var. Envanterimizde yok" dedi.

"UTANMAZ AHLAKSIZ ALÇAKLAR"

Türkiye’nin kimyasal silah kullandığı yönünde çıkan haberleri "iftira" olarak açıklayan Akar, "Utanmaz ahlaksız alçaklar 'TSK, Tel Abyad'da çocuklara şunu yaptı', 'TSK, Resulayn'da kadınlara şunu yaptı' diye fotoğraf koyuyorlar, o fotoğrafların biri Vietnam'dan biri Afganistan'dan çıktı. İşte bu alçaklara karşı sadece sahada değil, bilgi savaşları çerçevesinde de mücadelemiz yoğun şekilde devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Operasyon sırasında sivillere, dini yapılara, çevreye, kültürel ve tarihî yapılara zarar vermenin mümkün olmadığını belirten Akar, "Harekât sonrasında bir Rakka'nın, Musul'un, Doğu Guta'nın fotoğraflarına bakın bir de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerçekleştirdiği harekat sonrası Afrin'e bakın, Resulayn'a, Tel Abyad'a bakın" dedi.

Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde bir gram kimyasal silah olmadığını savundu ve “Ne bunun atma vasıtası ne mühimmatı var. Envanterimizde yok" ifadelerini kullandı.

Akar, harekâta ilişkin de şunları söyledi:

“Bu harekâtla bir taraftan sınırlarımızı güven altına alacağız, diğer taraftan orada güvenli bölge oluşturacağız, teröristleri oradan kovacağız, etkisiz hale getireceğiz ve evlerinden, topraklarından edilmiş kişiler açılan alana dönebilecekler. Maksat bu, çok açık ve net. Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok. Başta Suriye olmak üzere bütün komşularımızın toprak bütünlüğe son derece saygılıyız."

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3214663/akardan-kimyasal-silah-aciklamasi-tsk-envanterinde-bir-gram-yok