Küstah sözlere Davutoğlu'ndan tepki: Tüylerim diken diken oldu

ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yazdığı, 9 Ekim 2019 tarihini taşıyan skandal mektubu ortaya çıkmıştı. Trump'ın söz konusu mektupta kullandığı küstah ifadeler tepki çekmişti.

ABD Başkanı Trump geçtiğimiz günlerde Türkiye aleyhine skandal bir açıklamada daha bulunmuştu. Trump, Suriye’nin kuzeyi konusunda Türkiye ile varılan mutabakata ilişkin Dallas'taki mitingde yaptığı açıklamada Türkiye ve YPG'yi kavga eden iki çocuğa benzetmişti.

"Biraz kavga etmeleri gerekiyordu, sonra ayırdım" diyen Trump şu ifadeleri kullanmıştı:

Hepimiz Suriye sınırında bir ateşkes ya da ara konusunda anlaştık ve yaptığım şey alışılmadıktı. Dedim ki 'Biraz dövüşmeleri gerek. Bazen biraz dövüşmelerine izin vermelisiniz. Sonra insanlar bunun ne kadar zor olduğunu anlar.' Bu insanlar bunu biliyor değil mi? Bazen onların bir arsadaki çocuklar gibi kavga etmelerine izin vermeniz gerekir. Kavga etmelerine izin verip sonra ayırırsınız. Bu alışılmadıktı. Birkaç gün savaştılar ve bu çok sertti.

DAVUTOĞLU'NDAN TEPKİ: ALÇAKÇADIR, YÜZ KARASIDIR

Yeniçağ gazetesi yazarı Orhan Uğuroğlu, Manisa'da verilen bir yemek sonrası eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptığı söyleşiyi yayınladı. Orhan Uğuroğlu'nun sorularını cevaplandıran Davutoğlu, ABD Başkanı Trump'ın Türkiye'ye yönelik küstah sözlerine ilişkin de konuştu.

'Trump'ın mektubu için ne diyorsunuz?' sorusunu cevaplandıran Davutoğlu, "Alçakçadır, yüz karasıdır" cevabını verdi. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Trump'ın skandal mektubunun ABD'ye kesinlikle geri çektirilmesi gerektiğini söyledi.

Trump'ın Türkiye ve YPG'yi kavga eden iki çocuğa benzetmesine de tepki gösteren Davutoğlu, "Trump'ın iki çocuk benzetmesini okuyunca tüylerim diken diken oldu. Türkiye Cumhuriyeti Devleti terörle eş tutulamaz. Biz onuru ile yaşayan bir milletiz" dedi.

Ahmet Davutoğlu'nun 'Trump'ın mektubu için ne diyorsunuz?' sorusuna verdiği cevap şu şekilde:

Alçakçadır, yüz karasıdır. Devletin arşivinde misli ile verilecek yanıtla yer almalı ve Amerika'ya kesinlikle geri çektirilmelidir. Trump'ın iki çocuk benzetmesini okuyunca tüylerim diken diken oldu. Türkiye Cumhuriyeti Devleti terörle eş tutulamaz. Biz onuru ile yaşayan bir milletiz.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3214467/kustah-sozlere-davutoglundan-tepki-tuylerim-diken-diken-oldu