Pamukova Yöresel Ürünler ve Ayva Festivali başladı

Pamukova’da yerel halkı desteklemek ve Pamukova’yı tanıtmak için gerçekleştirilen Pamukova Yöresel Ürünler ve Ayva Festivali büyük bir coşkuyla başladı. Saadet Partisi Pamukova Belediye Başkanı İbrahim Güven Övün’ün ev sahibi olduğu festival açılışına Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İlyas Tongüç, Saadet Partisi Sakarya İl Başkanı Fahrettin Bay, Millî Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, Söğütlü Belediye Başkanı Koray Oktay Özten ve Pamukova Kaymakamı Recai Karal katıldı. 

“SAKARYA GÜZEL TOPRAKLARA SAHİP, MERT İNSANLAR MEMLEKETİDİR”

Festivalin ev sahibi Pamukova Belediye Başkanı İbrahim Güven Övün yaptığı açılış konuşmasında, “Festivalin bu yıl dördüncüsünü düzenliyoruz. Ama daha önceki yıllarda bu kürsüde komşuluk hukukunun, kardeşliğin hiçe sayıldığı konuşmalara şahit olduk. Hâlbuki Geyve, Taraklı, Hendek, Akyazı, Karapürçek, Karasu, Kocaali, Ferizli, Söğütlü, Sapanca, Arifiye, Serdivan, Erenler ve Adapazarı bizimdir. Sakarya güzel topraklara sahip, mert insanlar memleketidir. Bu kardeşliğin mimarı olan Pamukova dışından gelmiş tüm kardeşlerimize teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

“PAMUKOVA’NIN DÜNYA PAZARINA GİRECEĞİNE İNANIYORUZ”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İlyasTongüç, “Pamukova ayva konusunda çok önemli bir noktada. Şuan dünya pazarlarına girmek için önemli adımların işaret fişeğini atmış durumda. Sayın Belediye Başkanımız vazifeyi devraldıktan sonra Pamukova’nın bütün değerlerini en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyor. Bu konuda yapmış oldukları çalışmalar takdire şayan. Bugün burada ayrıca üreticilerimiz ve çiftçilerimiz var. Üretim ve istihdam en çok arzu ettiğimiz iki husustur. Burada yapılan alışverişler ileride büyük markalara dönüşecek. Büyük markalarla dünya pazarına Pamukova’mızı temsilen gireceğine inanıyoruz. Belediye Başkanımızın bu önemli çalışmaları yapabilmesi için hizmet aşkı ve inancının olması gerekiyor. Başkanımızda bu inancı, hizmet aşkını, ehliyetli olduğunu görüyor ve ona güveniyoruz” dedi.

“MEYVE VE SEBZENİN EN GÜZELİ BU VERİMLİ TOPRAĞIN BAĞRINDAN ÇIKIYOR”

Övün, “Türkiye’de yetişen ayvanın büyük bir kısmı burada üretiliyor. Yaylalarımızda eşsiz aroması ile çileğimiz, ovalarımızda meyve ve sebzenin en güzeli bu verimli toprağın bağrından çıkıyor. Çalışkan Anadolu kadınımız bin bir zahmetle ürettiği salçayı, turşuyu, tarhanayı satmak için bu güzel günleri iple çekiyor. Cefakâr çiftçimizin çocuk gibi özenle büyüttüğü sebze ve meyvenin tatları yüzleri gülümsetiyor. Bu yılki festivalimizi geçen senelere nazaran daha da renklendirdik. İl Satranç Federasyonu ile ortaklaşa Satranç Turnuvası düzenledik. Etkinliğimiz model araba gösterileri, uçurtma şenliği ile daha da zenginleşti” diye konuştu.

 

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3213968/pamukova-yoresel-urunler-ve-ayva-festivali-basladi