Beytülmal talanda!

Adıyaman Belediyesi’ndeki ihale pes dedirtti! 36 milyona satın alınabilecek araçlar, 40 milyon fazla ödenerek 75 milyona kiralandı. Skandal ihalenin detaylarını ortaya çıkaran Saadet Partisi Adıyaman İl Başkanı Haşim Asnuk, “Adıyaman Belediyesi KDV dâhil 75 milyona 3 yıllığına kiraladığı ikinci el araçları, sıfır alsa 36 milyona mal edecek. Beytülmal talanda” dedi.

Adıyaman Belediyesi’nde akıllara zarar ihale! 36 milyon liraya satın alınabilecek araç ve gereçler, 3 yıllığına 75 milyona kiralandı. Belediyeyi yaklaşık 40 milyon TL zarara sokan ihalenin detaylarını Saadet Partisi Adıyaman İl Başkanı Haşim Asnuk ortaya çıkardı. Partisinin il binasında basın açıklaması yapan Asnuk, dikkat çeken açıklamalarda bulundu. İş makinelerinin kiralanması ile ilgili yapılan ihalede birçok kafa karışıklığı olduğuna dikkat çeken Asnuk, “Adıyaman Belediyesi, 06.08.2019 ihale onay tarihli, İhale Kayıt No:   2019/380067, Muhtelif Araçların ve İş Makinelerinin Kiralanması Hizmet Alım İşi 10.09.2019 tarihinde Adıyaman Belediye Başkanlığı daimi encümen toplantı salonunda saat 10.00 da ihalesi yapıldı. İhale sonucunda, üç yıl için ihale 63.137.700 TL +KDV (toplam 74.502.486 TL, KDV dâhil) ile bir Ankara firmasına verildi” dedi.

RAKAMLAR İNANILMAZ

Yıllık bütçesi 250 milyon olan Adıyaman Belediyesi’nin önemli bir bütçesini teşkil eden bu ihaleyi mercek altına aldıklarının altını çizen Asnuk, “İnanılmaz rakamlar karşımıza çıktı. İhalede bahsi geçen araçların sıfır ve ikinci el fiyatlarını, işçi ve yakıt maliyetlerini tek tek inceledik. Bu araçların ikinci el maliyeti: 14. 495.000. Sıfır araç fiyatları ise, 36.350.000 idi. Bırakın kiralamayı, ikinci el araçların fiyatını, bu araçları sıfır alıp belediye envanterine eklense belediyeye maliyeti işçi ve yakıt maliyeti dâhil daha ucuz olacak.”

PARALAR PEŞKEŞ ÇEKİLMİŞ

Yapılan inceleme ve araştırmalar neticesinde ihalede en iyimser rakamla eski parayla 45 trilyon kamu parasının hoyratça peşkeş çekildiğine vurgu yapan Asnuk, “Yapılan bu ihalenin hukuki ve ahlaki hiçbir gerekçesi olamaz. Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç’ın seçim sürecinde, ‘Belediye bütçesini beytülmal olarak görüyorum, beytülmale el uzatanı af etmeyeceğim’ ifadesi daha hafızalarımızdaki yerini korurken böyle bir ihaleye nasıl imza attığını anlamamız mümkün değildir” diye konuştu.

 

 

 

 

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3213962/beytulmal-talanda