Ekrem İmamoğlu: Ne Amerika'ya, ne Rusya'ya güveniyoruz

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, masaya oturulan ülkelerin kaos politikalarına güvenmediğini belirterek, “Ne Amerika'ya güveniyoruz, ne Rusya'ya güveniyoruz. Bugüne kadar kaosu temsil etmişlerdir. Suriye'nin topraklarının altındaki petrolü düşünenlerin, üstündeki milyonlarca Suriyeliyi düşünmeyenlerin bize hiçbir faydası olmaz.” dedi. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ı ziyaret etti. Ardından da  belediye binası önünde partililere seslendi. 

MİLLİ MESELELERDE PARTİYE DAVET ETMEK YANLIŞTIR

Ekrem İmamoğlu, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Memleketimizin, milletimizin, ülkemizin kurtuluşu için partime davet ediyorum" sözlerine tepki gösterdi. İmamoğlu, “Partiler araçtır. Esas olan millete hizmettir. ‘Memleketimizin, milletimizin, ülkemizin kurtuluşu için partime davet ediyorum’ demek, yanlıştır. Doğru olan; milli davada, milli süreçlerde birlikte olmaktır.” ifadesini kullandı.

ŞEHİT OLAN HER ASKER İÇİN YÜREĞİMİZ YANIYOR

İmamoğlu, “Silahlı kuvvetlerimiz ülkemizin güneyinde, ülkemizin huzuru için mücadele ediyor. Yanındayız, arkasındayız. Orada şehit olan her asker için yüreğimiz yanıyor. Allah onları esirgesin. Bu duyguları söylerken, elbette kaygı duyduğumuz şeyler de var.” diye konuştu.

MASAYA OTURDUĞUMUZ ÜLKELER KAOSU TEMSİL ETMİŞLERDİR
İmamoğlu, konuşmasında şunları söyledi:

"O cephede, o süreçte teröre karşı mücadelede ne yazık ki masaya oturduğumuz ülkelerin kaos politikalarına da güvenmiyoruz. Ne ABD’ye güveniyoruz, ne Rusya’ya güveniyoruz. Bugüne kadar kaosu temsil etmişlerdir. Suriye’nin topraklarının altındaki petrolü düşünenlerin, üstündeki milyonlarca Suriyeliyi düşünmeyenlerin bize hiçbir faydası olmaz. Bu kaostan dolayı da kaygılıyız. Elbette bir dış politika meselesi, elbette ki milli bir dava. Ama biz bu anlarda birleşmeli, konuşmalı, ortak akılla kol kola, omuz omuza, akılcı dış politikalar olan bir millet olmalıyız. Bunu yaparken, bu işin partisi olur mu Allah aşkına? Bu işin oralısı, buralısı olur mu? Olmaz." 

- Milli Gazete, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3213668/ekrem-imamoglu-ne-amerikaya-ne-rusyaya-guveniyoruz