Başörtüsü düşmanı Fransız sunucuya tepkiler büyüyor

Fransa'daki haber kanallarından LCI'nın sabah kuşağı haber programı sunucusu Olivier Galzi'nin "başörtüsü ile Hitler'in SS üniforması arasında paralellik kurması"na tepkiler geliyor.

TimeTürk'te yer alan habere göre sosyal medyada gazeteciye tepkiler çığ gibi artarken, televizyon yönetimi, kurumda çalışan gazetecileri bu tür hassas konularda daha dikkatli olmaları konusunda uyardı.

LCI Genel Yayın Yönetmeni Valarei Nataf, kurum içinde gönderdiği iç yazışmada, toplumu ayrıştıracak ve siyasi gerginliği artıracak bu tür yorumlara müsamaha edilmeyeceği uyarısında bulundu. Bu arada, Olivier Galzi'nin sürekli yorum yapmaları için davet ettiği bazı isimler ise artık protesto için bu programa katılmayacağını duyurdu.

Fransa'da son dönemde iktidar ve muhalefetteki siyasetçilerin, başörtüsü tartışmaları ile ilgili ülkedeki Müslümanları rencide edecek açıklamalarına Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sert tepki göstermiş, radikalleşme, İslam, entegrasyon, göç gibi konulardaki kavram karışıklığının ülkede "sivil savaşa” yol açabileceği uyarısında bulunmuştu.

LCI'nin önceki sabahki yayında sunucu Olivier Galzi'nin başörtüsünün yasaklanmasıyla ilgili bir tartışmada, başörtüsü ile SS üniforması arasında paralellik kurması izleyicilerin sert tepkisine yol açmıştı.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3213560/basortusu-dusmani-fransiz-sunucuya-tepkiler-buyuyor