Dışişleri Bakanı Sözcü Aksoy'dan kimyasal silah yalanlarına sert tepki

Uluslararası basında yayınlanan Türkiye’nin Suriye'nin kuzeydoğusunda terör örgütlerine yönelik başlattığı “Barış Pınarı Harekatı" operasyonunda kimyasal silah kullandığı iddialarına ilişkin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, açıklama yaptı.

Türkiye'nin meşru askeri operasyonuna yönelik yapılan karalama kampanyasına dair Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, şu açıklamayı yaptı:

“Dünkü ve bugünkü bazı uluslararası basın organlarında, ülkemizin Barış Pınarı Harekatı (BPH) kapsamında kimyasal silah kullandığına dair asılsız iddialar yer aldığı görülmüştür. Terör örgütü tarafından yapılan dezenformasyona dayanan bu alçakça iftiraları kategorik şekilde reddediyoruz. Muhtelif vesilelerle de tarafımızca açıklandığı üzere, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde kimyasal silah bulunmamaktadır. Ülkemiz, 'Kimyasal Silahların Geliştirilmesi, Üretilmesi, Depolanması ve Kullanımının Yasaklanması ile İmhasına İlişkin Sözleşmeye (KSS)' 1997 yılından beri taraftır. Türkiye ayrıca, yayılmanın önlenmesi alanındaki tüm temel uluslararası belgelere taraf ve ihracat kontrol düzenlemelerine üyedir. Bu kapsamda tüm yükümlülüklerini yerine getirmektedir." 

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3213110/disisleri-bakani-sozcu-aksoydan-kimyasal-silah-yalanlarina-sert-tepki