Sayıştay tespit etti: 'Genç Çiftçiler' devleti dolandırmış

Tarım Bakanlığı tarafından 3 yıl önce uygulamaya koyulan 'Genç Çiftçi Projesi’ kapsamında projeden yararlanan şahısların yakın çevresiyle büyükbaş veya küçükbaş hayvan satışı gerçekleştiriliyormuş gibi gösterip devletten büyük paralar aldıkları ortaya çıktı.

Devleti zarara uğratan durum Sayıştay raporlarına yansırken söz konusu durumla ilgili Sayıştay raporunda “Büyükbaş ve küçükbaş hayvan projesi kapsamında desteklemeden yararlandırılan genç çiftçilerin kendilerine teslim edilen hayvanları elden çıkardıkları, mevzuat gereği yerlerine almaları gereken hayvanları ise yakın akrabalarından satın almış gibi gösterdikleri, bu duruma ise il ve ilçe müdürlükleri tarafından müsaade edildiği görülmüştür” şeklindeki ifadeler yer aldı.

Genç çiftçiler tarafından imzalanan taahhütnamelerde “Proje kapsamında; eşimden, annemden, babamdan, kardeşimden, çocuğumdan ve bunların sahip/ortağı olduğu işletmelerden destek kapsamında makine, mal, hizmet, tohum, fidan, canlı hayvan vb. satın almayacağım” ifadesine yer verilmesine rağmen 'Genç Çiftçi Projesi'nin açıklarından yararlanan şahıslar devletten usulsüz para alarak devleti zarara uğrattığı görüldü.

Ayrıca devletin usulsüzce zarara uğratıldığını tespit eden Sayıştay, raporunda şu ifadeleri:

“Ancak örnek olarak seçilen il müdürlükleri (Antalya, Ağrı, Afyonkarahisar, Şanlıurfa, Sivas) ve bunlara bağlı ilçe müdürlüklerinde gerçekleştirilen denetimlerde genç çiftçiler tarafından çeşitli nedenlerle elden çıkarılan hayvanların yakın dereceli akrabalardan satın alınmış gibi, hatta kendi kendine dahi satış yapmış gibi gösterilmek suretiyle bildirimde bulunulduğu, il ve ilçe müdürlükleri tarafından da bu duruma müsaade edildiği görülmüştür.”

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3213075/sayistay-tespit-etti-genc-ciftciler-devleti-dolandirmis