"Türkiye'ye yaptırımlar hazır! Erdoğan'ın mal varlığı araştırılacak"

Türkiye'yi hedef alan ABD'li senatörler yeni yaptırım tasarısını açıkladı.

Türkiye ile ABD arasında Suriye'deki askeri operasyonun durdurulması noktasında varılan mutabakata rağman ABD'li senatörler yaptırım tasarısına "son sürat" devam edeceklerini belirtti.

Türkiye'ye karşı uygulanacak yaptırımlara ilişkin tasarıyı hazırlayan senatör Van Hollen'ın sözcüsü Bridgett Frey, "Van Hollen ile Lindsey Graham'ın hazırlanan tasarıya tam sürat devam etmekte mutabık kaldıklarını" ifade etti.

Sözcü Frey ayrıca iki senatörün anlaşma duyurusunun ardından iletişim kurduklarını ve süreçte bir değişiklik olmadığını ileri sürdü.

TÜRKİYE UYGULANACAK YAPTIRIMLAR NELERİ KAPSIYOR?

ABD'li senatörlerin hazırladığı tasarıya göre Halkbank’a yaptırım uygulanması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ailesinin mal varlığının araştırılması da girdi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Ankara’da Erdoğan ile görüştüğü saatlerde yaptığı açıklamayla dikkat çeken ABD'li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Türkiye’nin Suriye’de gerçekleştirdiği operasyonlardan dolayı Ankara’ya karşı yaptırımlar içeren bir yasa tasarısını Kongre'ye sunacağını duyurdu.

Senatör Graham, “Amerika'da yönetimin 3 ayağı olduğunu göstereceğiz. Jeffrey’i arayarak Ankara'ya Kürt müttefiklerimize saldırıyı durdurmaları mesajını vermelerini söyledim" dedi.

Hazırlanan yaptırım tasarısında askeri ve mali transferler, Halkbank, S-400 alımı, Erdoğan ve ailesinin mal varlığının araştırılması ve vize yaptırımlar bulunurken tasarıya ilişkin raporun ise 60 gün içinde açıklanacağı bildirildi.

Ayrıca Türkiye'ni Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemlerinden dolayı Amerika'nın Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) çerçevesinde 30 gün içinde Ankara'ya yaptırım açıklanacak.

İncirlik Üssü’ndeki Amerikan askerlerinin alternatif üslere 30 gün içinde nakledilmesine ilişkin bir rapor da hazırlanacağı bildirildi.

Graham’ın açıkladığı tasarıya göre ABD savunma sanayi ile ilgili teçhizat, mühimmat ve teknolojinin Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) satılması veya transferi için fon kullanımı yasaklanacak.

Buna göre üst düzey Türk hükümet yetkililerine, TSK ile alışverişte bulunan veya destek sunan Amerikan veya yabancı kişilere, TSK tarafından kullanılmak üzere petrol veya doğal gaz üretimini destekleyen yabancılar yaptırıma maruz kalacak kişiler arasında yer alıyor.

Tasarı Türkiye ile işbirliği yapan Amerikan ve yabancı vatandaşlara da yaptırım öngörüyor.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3210686/turkiyeye-yaptirimlar-hazir-erdoganin-mal-varligi-arastirilacak