e-Apostil uygulaması yayında; İşte kolaylıkları

Adalet Bakanlığı e-Apostil uygulamasını hayata geçirdi. Uygulamayla beraber daha önce yurtdışında yaşayan vatandaşların, adli sicil ve mahkeme kararlarının yaşadıkları ülkelerde kabul edilmesi için Türkiye'ye gelip, Adalet Komisyon Başkanlıklarına fiziki başvuru yapmak zorunda kalmayacak. 

E-DEVLET E-APOSTİL GİRİŞİ

Adalet Bakanlığı, e-Apostil hakkında yaptığı yazılı açıklamada, Apostil işlemlerinin e-devlet üzerinden dijital olarak yapılmasına imkan veren düzenleme ile adli sicil kaydı ve mahkeme kararlarına ilişkin belgelerin e-Apostil tasdikli olarak alınabileceği belirtildi. Bu sayede www.eapostil.gov.tr sitesine e-devlet üzerinden giriş yapan vatandaşların başvurularının kısa sürede şerhli hale geldiği kaydedildi. 

e-Apostil web sitesi şu anda Türkçe yayınının yanı sıra Almanca ve İngilizce olarak da hizmet veriyor. 

e-Apostil nedir ve nasıl alınır? e-Apostil ücretleri ne kadar?

E-APOSTİL İLE ZAMAN, İŞGÜCÜ VE MADDİ KAYIPLAR ENGELLENECEK

Açıklamada şöyle denildi: 

"E-Apostil'in hayata geçmesiyle beraber vatandaşlar yurtdışından gelmeden e-devlet üzerinden elektronik ortamda başvuru yaparak belgelerini şerhli alabilecek. e-Apostil sistemi ile talep eden kişiler e-Apostilli belgenin doğruluğunu çevrimiçi olarak teyit edebilecek. Bu da apostillerin düzenlenmesi, kayıt altına alınması ve doğrulanması için daha güvenli bir ortam sunuyor. Bu sayede apostil uygulanmış belgelere ulaşmak için harcanan zaman, işgücü ve maddi kayıplar engellenmiş olacak. E-Apostil, hâlihazırda kâğıt ortamı için geçerli standartları önemli oranda aşan bir güvenlik düzeyi de vererek, apostil sahteciliği ve suistimaliyle mücadele daha güvenli bir sistem sağlıyor" denildi.

E-APOSTİL NEDİR? 

E-Apostil, uygulamasının başlamasıyla e-apostil nedir sorusunun cevabı merak ediliyor. E-Apostil resmi bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan bir belge onay sistemidir. Lahey Konvansiyonunun tüm üye ve taraf devletlerinde geçerli bir belge olarak kabul edilir. İlgili kurum tarafından elektronik ortamda oluşturulan ve e-apostil uygulanan belge, PTT tarafından Nitelikli Elektronik Sertifika (NES) ile imzalanarak başvuruda bulunan kişiye teslim edilir.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3195698/e-apostil-uygulamasi-yayinda-iste-kolayliklari