Milli ve manevi eksiklik intihara sürüklüyor

 Milli ve manevi değerlerden her geçen gün uzaklaşan Türkiye’de yapılan araştırmalara göre, son 18 yılda 52 bin 422 kişi çeşitli nedenlerle intihar etti.

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan elde edilen verilere göre son 18 yılda 52 bin 422 kişi intihar etti. İntihar verilerine göre ülkemizde her gün ortalama 8 vatandaş hayatına son veriyor. Türkiye’deki intihar vakalarına yönelik yapılan araştırmalarda başta ekonomik ve sosyal sebepler olmak üzere, bilinçsiz internet ve sosyal medya kullanımının intihara sürüklediği ortaya çıktı.

“MİLLİ VE MANEVİ DUYGULARDAN UZAKLAŞIYORUZ”

Gazetemize açıklamalarda bulunan Uzman Psikolog Prof. Dr. Ekrem Çulfa, intiharın sebeplerine dikkat çekerek, “Ekonomideki anlık değişimler, günlük hayattaki tehlikeler, sosyal ilişkilerin giderek yıpranması ve daha birçok sebep vatandaşımız üstünde ciddi bir tedirginliğe yol açıyor. Milli ve manevi duygulardan uzaklaşan bir toplum haline geldiğimiz için, sosyal ilişkilerimiz ve aile içi iletişim de giderek kopuyor. ‘Dertler paylaştıkça azalır’ diyoruz ama insanların giderek bencilleştiği bir dönemdeyiz. Saygının, sevginin ve iletişimin giderek azaldığı toplumumuzda birey bazen intiharı tek çıkış yolu olarak görebiliyor” ifadelerini kullandı.

“İNSANLAR GERÇEKLERLE YÜZLEŞİNCE BUNALIMA GİREBİLİYOR”

Sanal ortamın insanlar üzerindeki etkisine işaret Ekrem Çulfa, “Sosyal paylaşım sitelerinde insanlar yaşadıklarından daha cafcaflı hayat sergiliyorlar ve her şey yolundaymış gibi davranıyorlar. Herkesin lüks yaşayıp, herkesin zengin olduğu bir hayat söz konusu değil. Telefonun şarjı bitince insanlar gerçeklerle yüzleşip bunalıma girebiliyor. Öte yandan dijital dünyada birçok tehlike de söz konusu. Mavi Balina gibi sanal tuzaklar yüzünden kendine kıyan birçok gencimiz var.  İletişimsizlik ve bunalımın yol açtığı intihar konusunda ben aile içi iletişimin çok önemli olduğunun altını çiziyorum” şeklinde konuştu.

“ZORBALIKLAR DA İNTİHAR SEBEBİ”

Uzman Pedagog İnci Aydın ise gençlerin ve çocukların intihar sebeplerine değinerek, “Türkiye’de intihar vakalarının ekonomik ve sosyal sebepleri kadar psikolojik sebepleri de var. Burada önemli olan, kişinin yaş grubu ve ruh sağlığıdır. Örneğin ergen yaş grubundaki bireyler hormon değişimlerinden dolayı intihara meyilli oluyorlar. Gençler arasında yaygın kullanılan sosyal medyada maruz kaldıkları siber zorbalıklar da intihara sebep olabiliyor. Bu noktada ailelerin çocuklarıyla bilinçli bir şekilde iletişime geçip onları yönlendirmesi, eğitim vermesi oldukça önemli” diye konuştu.

 

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3195050/milli-ve-manevi-eksiklik-intihara-surukluyor