Okuduklarımıza ve yediklerimize dikkat

Mahmut Toptaş
Mahmut Toptaş

İlk çocuğum, 1970 yılında dünyaya geldi.

Karın ağrısından rahatsız olunca götürdüğümüz doktor, uyuşturucu damla verdikten sonra, “Anne sütünü keseceksiniz. Bilim ilerledi, çocuk mamalarının kalitesi, faydası, anne sütünün önüne geçti” dedi.

Paramız olsa belki hâlâ piyasada olan o mamayı alırdık ama fakirliğin de insana faydası varmış ki o mamayı alamadık ve çocuğumuzu ana sütüyle büyüttük.

En az otuz yıldır, bütün dünyada ana sütünün önüne geçecek bir mama üretilemediği ve çocuğun anne sütünden ayrılmaması gerektiği fikri yaygınlaştırılıyor.

Ana sütünü yüceltiyoruz da ana sütünü yaratanı ihmal edenlerimiz var hala aramızda.

Hem yiyip içen, hem inkâr edenler var, varlığını kabul ettiği, yarattığı nimetlerinden faydalandığı halde, “Allah’ı, işime karıştırmam” diyenler var.

Anne doğum yapmadan bir gün önce bütün doktorlar bir araya gelseler, bir damla süt çıkaramazlar.

Anne sütünü içmeyi özendirenler, bir gün gelecek sütü annenin bağrından çıkaran Allah celle celallühün kitabını, kendilerinin uydurduğu kitapların, kanunların önüne geçirecekler.

Biz, bu konuda öncülük yapalım.

Eğitim kurumlarımızla herkesin, Kur’an-ı Kerim’i ve sevgili peygamberimizin sünneti seniyyesini bilecek hale gelmesini sağlamalı.

Kimya öğretmeni aynı büyüklükte elma ile elmasın, düşerken elmasın daha önce, elmanın ise daha sonra düşeceğini, düştüğü yerdeki etkisini ölçme kanunlarını öğretirken, elmayı da, elması da, dünyayı da, elmanın hacmini ve özgül ağırlığını da hesaplı yapan, yaratan ve yönetenin Allah celle celalüh olduğunu anlatmalı.

Kişinin kalitesi, karakteri, etrafa faydası veya zararı, okuduğu kitaba göredir.

Marks’ın kitabını okuyanlar, dünya genelinde terör yayarlarken, Türkiye’de 1968-1978 yılları arasında beş bin Üniversite öğrencisinin öldürülmesine sebep oldukları gibi hala öldürme ve öldürülme işi devam ediyor.

Ana sütü ayarında çocuğa gıda olmadığı gibi, ana sütünü yaratanın kitabı olan Kur’an-i Kerim ayarında kitap da yoktur.

“Amenna/inandık, kabul ediyoruz” demek yeterli değil.

Rabbimiz buyurur:

“Yoksa sizin içinizden cihat edenleri, Allah’tan, Rasülü’nden ve mü’minlerden başkasını dost edinmeyenleri, Allah ayırt etmeden bırakılıvereceğinizi mi sandınız? Allah yaptıklarınızdan haberdardır” (Tevbe süresi ayet 9/16).

İlacın faydalarını bildiği halde kullanmayan, çöpe atan adam gibi, sütün, mamadan daha faydalı olduğunu bildiği halde “Tenim bozulmasın” diye mamayla besleyenler gibi olmayalım.

Kur’an-ı Kerim’i koltuğun üstündeki duvara asıp, altında yan gelip yatmayalım.

Her bir ayetini, sütün her bir hücreye etkisi gibi ten ve canımızın her türlü davranışında etkili olsun.

Kişinin ne ile beslendiğini doktorlarımız kan ve idrar tahlili ile bilirler.

Sosyologlar ve psikologlar ve bütün …loglar da yediği içtiği ve okuduğu şeylerin insan üzerindeki etkilerini söylerler.

Ya okuduklarımız…

- Milli Gazete, Mahmut Toptaş tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/3195018/mahmut-toptas/okuduklarimiza-ve-yediklerimize-dikkat