Cumhurbaşkanlığı terör örgütüne karşı basın mensuplarını uyardı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Türkiye'nin Suriye'deki terör örgütlerine karşı yürüttüğü 'Barış Pınarı Harekatı'nı takip etmek için bölgede görev yapan basın mensuplarına dikkat çeken önemli bir uyarıda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan basın mensuplarına PKK-YPG terör örgütüne karşı dikkatli olunmasına ilişkin şu uyarı yapıldı:

"Herkesin can güvenliği öncelik olmalı, haber yapmak her zaman ikinci planda olmalı, çelik yelek ve kask olmadan sahada görev yapılmamalı. Can güvenlikleri için açık hedef olacakları noktalardan uzak durulmalı. Resmi yetkililerin yönlendirmeleri harfiyen uygulanmalı.
Terör örgütünün bebek, çocuk, kadın demeden herkese saldırması göz önünde bulundurulduğunda basın mensuplarının da birer hedef olduğu akıllardan çıkmamalı, yayınlar kısa periyotlar halinde yapılmalı. Hedef olma riski taşıyan uzun süren yayınlar tercih edilmemeli.
Hava karardıktan sonra yapılan yayınlarda spot kullanılmamalı, mümkünse sadece telefon bağlantısıyla (görüntüsüz) yayın yapılmalı. Askeri kamuflaj ya da üniforma benzeri giysiler giyilmemeli. Yüksek yerlerden (balkon, çatı, tepe vs gibi.) mümkünse yayın yapılmamalı. Konumların tam olarak belli olacağı bilgileri detaylı şekilde paylaşmaktan, dile getirmekten kaçınılmalı. Terör örgütü PKK/YPG için bölgede görev yapan basın mensupları güvenlik güçleri kadar tehdit gördükleri bir meslek grubu. Çünkü terör örgütünün yaptıklarını, eylemlerini, saldırılarını dünyaya ve Türkiye'ye onlar duyuruyor."

- Milli Gazete, Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3193418/cumhurbaskanligi-teror-orgutune-karsi-basin-mensuplarini-uyardi