EYT son durum: Yasa çıkarsa kimleri kapsayacak?

TBMM'nin yeni yasama yılı başlaması ile birlikte tüm partilerin milletvekilleri katıldıkları canlı yayın programlarında Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili açıklamalarda bulunarak sorunların bu yasama yılında çözülmesini istediklerini ifade ettiler. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'da EYT konusu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin’i görevlendirmişti. EYT yasasının Meclis’te görüşülüp görüşülmeyeceğine dair henüz bir açıklama gelmese de gözler komisyonda olan üç EYT teklifine çevrilmiş durumda...

EYT YASASI ÇIKARSA KİMLER YARARLANABİLECEK?

8 Eylül 1999’da yürürlüğe konan 4447 sayılı yasa ile emekli olmak için aranan sigortalılık süresi erkeklerde çalışma süresi 25, kadınlar için 20 yıl ve 5000 gün prim ödeme şartlarının yanına bir de kadın için 58, erkek için 60 yaş şartı getirilmişti. 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanların yeni şartlara entegrasyonu da sigortalılık süresine göre kademeli olarak sağlandı. Yapılan bu değişiklikle 8 Eylül 1999’da sigortalı olanlardan emekli olma tarihleri 15 yıla kadar uzayanlar oldu. Sonuç olarak, emekli olmak için üç şartın (sigortalılık süresi, prim ödeme ve yaş şartının) birlikte sağlanması aranmaya başladı.

2018 yılı sonu itibarıyla Türkiye’de Emeklilikte Yaşa Takılanların sayısı 5 milyon 954 bin 225 kişi olarak belirlenirken Meclis'ten çıkarılması beklenen EYT yasası ile 8 Eylül 1999’da sigortalı olup, getirilen kademeli yaş şartından dolayı emekli olacağı tarih uzayanlardan, emekli olmak için aranan sigortalılık süresi ve prim şartını sağlayıp yaşın dolmasını bekleyenlerin emekli edilmesi amaçlanıyor.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3183572/eyt-son-durum-yasa-cikarsa-kimleri-kapsayacak