Son dakika! AKP'den kabine değişikliği ve sistem açıklaması

AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, katıldığı televizyon programında kabine değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi iddiaları ile ilgili çarpıcı açıklamalarda kullandı. Kabine değişikliğine ilişkin olarak Bostancı, "Kabinenin değişmesi gerekmiyor, Sayın Cumhurbaşkanı şartlara duruma göre bunu yapabilir" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne ilişkin açıklamalarda da bulunan Bostancı, "Sistemlerin oturması biraz zaman alır. Sisteme ilişkin problem yok, uygulamaya yönelik var. Kamuoyunda bir beklenti oluştu. Fuat Bey bir açıklama yapacaktır." ifadelerini kullandı.

"KABİNENİN DEĞİŞMESİ GEREKMİYOR"

Bostancı'nın yaptığı kabine değişikliği ile ilgili şöyle konuştu:

"Kabinenin değişmesi gerekmiyor, Sayın Cumhurbaşkanı şartlara duruma göre bunu yapabilir. Bilmiyorum, benimle ilgili bir husus değil. Müzakeresine dahil olduğum bir iş değil. Sayın Cumhurbaşkanı bir takım değerlendirmeler yapmıştır. Tasarrufta bulunabilir. Ama ne nasıl olur hakikaten topyekun bir değerlendirme mi olur bilmiyorum."

Yeni sisteme ilişkin değerlendirmeler hakkında bilgi veren Bostancı, "Sistemlerin oturması biraz zaman alır. Sisteme ilişkin problem yok, uygulamaya yönelik var. Kamuoyunda bir beklenti oluştu. Fuat Bey bir açıklama yapacaktır. Benim kanaatim uygulamaya ilişkin tespit edilen ve geçmişte de olan, pratikte düzeltmeler gerekebilir. O istikamette paylaşımlar yapılacaktır" ifadelerini kullandı.

YÜZDE 50+1 TEKLİFİ

Yüzde 50+1 oranının düşürülmesi yönünde başlayan tartışmaya değinen Bostancı, "Bizim gündemimizde böyle bir çalışma söz konusu değil. Faruk Bey kendisi öyle bir değerlendirmede bulunmuş. Mesele çoğunluk olmaktan önce bir fikir teşekkül eder, sonra sayısal çoğunluğa bakılır. Sayın Faruk Çelik'in kendi kanaati" dedi.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3175088/son-dakika-akpden-kabine-degisikligi-ve-sistem-aciklamasi