İTÜ'lü jeologlar uyardı: Bir an önce önlem alınmalı

İstanbul'da meydana gelen depreme ilişkin İstanbul Teknik Üniversitesi'nin Marmara Fayı üzerine uzun yıllardır uluslararası araştırmalar yürüten deprem uzmanları, Prof. Dr. A.M. Celal Şengör, İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ziyadin Çakır, Prof. Dr. M. Sinan Özeren ve Dr. Öğr. Üyesi Gülsen Uçarkuş önemli açıklamalarda bulundu.

İTÜ'lü uzmanların 'Kuzey Anadolu Fayı’nın Marmara Denizi’nde bulunan ikincil kısmı ile ilgili yaptığı açıklamada "Bu fay, davranışı her yerinde aynı olan bir fay değildir. Bazı yerlerinde fay üzerinde İngilizce’de 'creep' denen kaymaya benzer bir hareket ve bununla ilişkili küçük depremler olur" şeklindeki ifadelere yer verildi.

İTÜ'lü jeologlar 'Marmara Fayı'yla ilgili açıklamalarına şu şekilde devam etti:

"Bazı yerlerinde ise deprem neredeyse hiç olmaz. Marmara Fayı’nda gerçekleşen son büyük deprem 7.4 büyüklüğündeki 1999 İzmit depremidir ve bu depreme neden olan kırık İzmit Körfezi’nin içine doğru ilerlemiştir. Marmara Fayı üzerinde depremsellik yönünden suskun olan dolayısıyla kırılması beklenen ve ekteki Marmara denizi fay haritasında sismik boşluk olarak adlandırılan bir ucu Silivri açıklarında ve diğer ucu da Avcılar’ın güneyi olan Kumburgaz fay segmentidir. Deniz tabanında yapılan jeoloji, jeodezi ve sismoloji çalışmaları Kumburgaz fayının çok uzun bir süredir kırılmadığı, kilitli olduğu ve Marmara Denizi’nde olması beklenen depremin üzerinde olacağı düşünülen fay segmentidir."

"BİR AN ÖNCE TEDBİRLER ALINMALIDIR!"

İstanbul'da meydana gelen deprem için bir an önce önlemlerin alınması gerektiğini vurgulayan İstanbul Teknik Üniversitesi'nin yer bilimci uzmanları açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"Son iki gün içinde meydana gelen 4.6 ve 5.7 büyüklüğündeki iki depremin tam kilitli Kumburgaz fay segmentinin uç noktasında olması durumun kritikliğine işaret etmektedir. Sismoloji verilerine dayanarak, söz konusu iki deprem ve bunların arasında gerçekleşen artçıların tamamının, aynı mekanik kırılma süreci kapsamında gerçekleştiği sonucuna varılmıştır. Bilimsel göstergelere dayanarak, mevcut sismik aktivitenin dikkatle takip edilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması yönünde hareket edilmelidir.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3168451/itulu-jeologlar-uyardi-bir-an-once-onlem-alinmali