Erbakan'ın sözü halen zihinlerde: Bu vebalin altından kalkamazsınız!

Katil ABD'nin 2003 yılında Irak’ı işgal etmek için Türkiye’yi üs olarak kullanma isteği, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülmüştü. Söz konusu 1 Mart tezkeresinin reddedilmesinde Milli Görüş lideri Necmettin Erbakan’ın büyük etkisi olmuştu.

Milli Gazete yazarı Adnan Öksüz, bugün kaleme aldığı yazısında kamuoyunda  '1 Mart tezkeresi' olarak bilinen süreci ele aldı.

Tam adı “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yabancı ülkelere gönderilmesi ve yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması için Hükümet’e yetki verilmesine ilişkin başbakanlık tezkeresi” olan tezkereyi irdeleyen Öksüz, Milli Görüş hareketi lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın tezkerenin geçmemesi adına vermiş olduğu unutulmaz mücadeleyi dile getirdi.

Milli Gazete yazarı Adnan Öksüz, Erbakan Hoca'nın 1 Mart tezkeresi sürecinde sarf etmiş olduğu “Şayet bu tezkere geçer de, Irak’ta Müslüman kanı akıtılırsa, o kadar Müslüman’ın kanını bırakın, bir tek bebeğin kanının akıtılması karşısında bile, siz değil, yedi göbek sülaleniz başınızı secdeden kaldırmasa da bu vebalin altından kalkamazsınız!” sözünü de hatırlattı.

Adnan Öksüz'ün yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

ERBAKAN VE MART TEZKERESİ

1 Mart tezkeresi…
Irak krizi konusunda AKP hükümeti tarafından 25 Şubat 2003’te TBMM’ye sunulup genel kurulda reddedilen ve tam adı “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yabancı ülkelere gönderilmesi ve yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması için Hükümet’e yetki verilmesine ilişkin başbakanlık tezkeresi” olan tezkere…
Erbakan Hocamızın çabalarını unutmak ne mümkün!
TBMM’deki oylamadan önce, Erbakan Hocamız ABD’nin bu tezkere ile elde etmek istediklerini ve Türkiye’nin aleyhine olacak durumlarını basireti ve feraseti ile gördü.
Hoca’nın yıllar sonrasını gören öngörüsü bir kez kendisini burada gösterdi.
Peki, ne yaptı, Milli Görüş lideri? Medya organlarını ve sivil toplum kuruluşlarını harekete geçirdi. Artı, çok sayıda milletvekili ile tek tek veya gruplar halinde ya da telefonla görüştü, milletvekillerine durumu anlatan mektup gönderdi. Millî Gazete bu süreçte kilit bir rol üstlendi.
Erbakan Hoca tüm bu faaliyetlerinde şu mesajları verdi; “Şayet bu tezkere geçer de, Irak’ta Müslüman kanı akıtılırsa, o kadar Müslüman’ın kanını bırakın, bir tek bebeğin kanının akıtılması karşısında bile, siz değil, yedi göbek sülaleniz başınızı secdeden kaldırmasa da bu vebalin altından kalkamazsınız!”
Hatırlatmak istedim…

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3161191/erbakanin-sozu-halen-zihinlerde-bu-vebalin-altindan-kalkamazsiniz