AKP'ye yakın yazardan Bülent Arınç'a sert tepki

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na verilen hapis cezasıyla ilgili soruya yanıt vererek, Kaftancıoğlu'nu sevmediğini, beğenmediğini, yazdıklarına katılmadığını belirterek "Bunlardan dolayı ceza verilecek olacak, ben bir hukukçuyum, bu mesajlar toplumu infiale sürükleyecek olsa, 2013'te bir soruşturma açardı savcılarımız. Ama üzerinden 6 yıl geçtikten sonra dava açılıp hemen 2-3 celsede karar veriliyorsa buna nasıl bakmak lazım?" ifadelerini kullanmıştı.

Arınç, "Verilen kararın iyi ya da kötü olduğunu söylemekten uzağım. Kaftancıoğlu'nu sevmiyor olabiliriz. Seçimi kazandı bir kahraman haline getirdiler. Attığı mesajların hiçbirisine katılmıyorum. Ama ifade özgürlüğüne saygı duymalıyız, tahammül etmek zorundayız" demişti.

"Ahmet Türk'ün terörle alakası yoktur"

Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine kayyım atanmasına da değinen Arınç, kayyım kararlarının yasal olduğunu söylemişti.

Arınç şu ifadeleri kullanmıştı:

"Ben sadece Ahmet Türk'ü tanıyorum ve ona saygı duyuyorum. Ahmet Türk'ün benim üzerimdeki hakkı şudur. Bu kişinin terörle alakası yoktur. Ahmet Türk'ün terörle alakası yoktur. Barış olsun isteyen biridir."

AKP'YE YAKIN YAZARDAN BÜLENT ARINÇ'A TEPKİ

AKP'ye yakınlığıyla bilinen Türkiye gazetesi yazarı Süleyman Özışık, Ahmet Türk ve Canan Kaftancıoğlu hakkındaki sözleri nedeniyle Bülent Arınç'ı sert ifadelerle suçladı.

Arınç'ın AKP içinde hizip oluşturduğunu savunan Özışık, 'Öyle önüne gelen ekrana çıkıp, 'Ben Bülent Arınç olarak konuşuyorum' deme hakkına sahip değil' dedi.

Süleyman Özışık’ın bugünkü yazısının satırbaşları şöyle:

“(…) Öncelikle şunun adını koyalım. Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi biriyse, öyle önüne gelen ekrana çıkıp, “Ben Bülent Arınç olarak konuşuyorum” deme hakkına sahip değil.
Gördüğü bir yanlış var ise bunu önce Cumhurbaşkanı ile sonra da parti genel merkezi ile istişare eder. İstişare kurulunda olmasının nedeni de bu değil mi zaten?
E, bunu istişareleri yapmadan ekranlarda söylediği her söz kendisi kadar AK Parti’yi ve Cumhurbaşkanı’nı da bağlar!..
Üzülerek söylemeliyim ki Bülent Arınç bu sözleriyle (Ahmet Türk ve Canan Kaftancıoğlu) AK Parti içindeki hizbin yolunu açtı.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3152583/akpye-yakin-yazardan-bulent-arinca-sert-tepki