Yeni Akit'te yeni parti korkusu: "Yönetime gelecek olurlarsa..."

Siyaset gündeminin üst sıralarında yeni parti konusu yer alıyor. Konuya ilişkin olarak kamuoyunda çeşitli değerlendirmelerde bulunulurken hükümete yakınlığıyla bilinen medyanın olası yeni partiden rahatsız olduğu görülüyor.

Eski bakan Ali Babacan'ın AKP'den istifa etmesi ve yeni parti kuracağını açıklamasının ardından Yeni Akit yazarı Ali Karahasanoğlu dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. Karahasanoğlu, 'En iddialı olduğu konuda, iddiasız Babacan!' başlıklı yazısında Ali Babacan'a eleştirilerde bulundu.

Yeni parti kurma çalışmalarında bulunan Ali Babacan'ın ekonomi konusunda iddialı olmadığını savunan Karahasanoğlu, Ali Babacan'ın 'Özgürlük' ve 'Adalet konusunda AKP'ye yönelik eleştirilerine de tepki gösterdi.

Ali Babacan'ın AKP'deki 'Üç dönem kuralı' üzerinden de eleştiren Ali Karahasanoğlu'nun yazısından bir bölüm şu şekilde:

Üç dönem kuralını hatırlatıp, destek veriyor Babacan..
İfadeleri aynen şöyle:
“AK Parti’nin en önemli ilkelerinden biri de 3 dönem kuralıydı. Bu basit bir kural değil. Günlerce, haftalarca tartışmalardan sonra o kural yazıldı. Ve ilk kuruluşta üç dönem kuralı ‘Üç dönem nokta’ şeklindeydi. Üç dönemden sonra ciddi bir insan kaynağı değişikliğini öngören bir kuraldı o. Sonra o kural kademe kademe gevşetildi. En sonunda da MKYK’nın inisiyatifine bırakılan ve istisnalar uygulanabilen bir hale geldi. Ömrü uzun olan kurumlarda ilkeler ve kurallar baki, ama insanlar fani. Dolayısıyla insan kaynağı yapısının belli bir zaman içerisinde yavaş yavaş tazelenmesi gerekiyor ki kurallar kalıcı olsun. Aksi halde kişisel inisiyatifler, görüşler, dürtüler ağır basmaya başlayabiliyor. O zaman kurallara kimse bakmamaya başlıyor. Bu bir tuzak ve tehlike. Bu yüzden bu ilkelerin sadece lafta kalmaması lazım.”
Bu sözleri sarfeden Babacan, kendisi üç dönem milletvekilliği yaptı.. Kural gereği kenara çekildi.
Hem o kuralı destekliyor, hem de kenara çekildikten sonra, şimdi bir anlamda hülleli şekilde, muvazaalı şekilde, yeniden siyasete dönmek istiyor.
“Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu” derler adama..
Üç dönem kuralı doğru ise..
Sen niye siyasete dönüyorsun?
Hani yenilenmek gerekiyordu?
Yanındaki Beşir Atalay ve diğerleri.. Hepsi üç dönem milletvekilliği yapmış..
Hani yeni gençler?
Görüyorsunuz işte.. Tayyip Erdoğan gibi bir lideri devirmek için yola çıkanların hali pürmelalini..
Bir röportajda nasıl döküldüklerini..
Bir de bunlar, Allah korusun, yönetime gelecek olurlarsa.. Vay halimize!

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3041151/yeni-akitte-yeni-parti-korkusu-yonetime-gelecek-olurlarsa