Saadet Partili Belediye, taş ocağını mahkemeye taşıdı

Son günlerde maden ve taş ocaklarının doğaya verdiği zararlar konuşulurken Saadet Partili Pamukova Belediyesi’nden örnek bir davranış geldi. Belediye 99 bin hektarlık alanda açılacak taş ocağı için olumsuz görüş bildirmişti. Buna rağmen Sakarya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verdi. Bunun üzerine Pamukova Belediyesi yürütmeyi durdurmak için bölge idare mahkemesine başvurdu.

Türkiye, son günlerde doğaya zarar veren maden ve taş ocaklarını konuşurken Saadet Partili Pamukova Belediyesi örnek bir davranışta bulundu. Sakarya Pamukova’da özel bir şirket tarafından açılacak taş ocağını, vatandaşlardan gelen tepki üzerine Pamukova Belediyesi, bölge idare mahkemesine yürütmeyi durdurmak için dava açtı.Özel firma tarafından Ağaçcılar Mahallesi’nde 99 bin hektar alanda yılda 388 bin ton üretim yapılacak taş ocağına belediye olumsuz görüş bildirmişti. Belediyenin olumsuz görüşüne rağmen Sakarya Valiliği Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, ‘Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu gerekli değildir’ kararı verdi. Bunun üzerine Pamukova Belediyesi, yürütmeyi durdurmak için mahkemeye başvurdu. Mahkeme, ilgili kurumlardan raporları ve izin evraklarını göndermesi için 15 gün süre verdi.

DAHA ÖNCE MAHKEME İZİN VERMEMİŞTİ

Taş ocağına vatandaşlar da tepkili. Bölgede 2 tane taş ocağı bulunurken vatandaşlar diğer taş ocaklarının havayı, suyu kirlettiğini belirterek 3’üncü bir taş ocağı istemediklerini dile getiriyor. Aynı zamanda daha önce aynı yerde başka bir firma tarafından açılacak taş ocağı için dava süreci başlatılmış, bölge idare mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Pamukova Belediye Başkanı Güven Övün, gazetemize yaptığı açıklamada, bölgede bulunan taş ocaklarının vatandaşlara zarar verdiğini dile getirerek, “Diğer taş ocaklarının bölge halkına ciddi zararları oldu. Haliyle bundan vatandaşımız rahatsız olduğu için biz de hukuki süreç başlattık. İki tane taş ocağımız zaten var. Bunun açılmaması için çaba sarf ediyoruz” dedi.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3040513/saadet-partili-belediye-tas-ocagini-mahkemeye-tasidi