Kabine siyasîleşiyor!

Mevcut kabinede siyasi kimliği olmayan bakanların yerine Erdoğan’ın yeni kabinede Meclis’ten veya dışından halkta karşılığı olan ve siyasi bir kimliğe sahip isimlere görev vereceği öğrenildi. Erdoğan’ın tekrardan siyasetçi ağırlıklı bir kabine oluşturmasının temel sebebi olarak ise 2023’e giderken yüzde 50+1 endişesi.

Yeni kabine ile 2023’ün taşları da döşenecek! Yeni kabinenin ne zaman açıklanacağı tartışmaları devam ederken, kabinede ise önemli değişiklikler olacağı öğrenildi. Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi’yle TBMM ve siyasetin dışından kabineyi oluşturan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tekrardan siyasetçilerden oluşan bir kabine oluşturacağı konuşuluyor.

Mevcut kabinedeki önemli bir oranın siyasetçi olmamasının TBMM ile kabine arasında kopukluğa neden olduğu belirtilirken, halkla da makasın giderek açıldığı tartışmaları AKP’de yüksek sesle dillendiriliyor. Bu durumun farkında olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise siyasi kimliği bulunmayan bakanların yerine Meclis’ten veya Meclis dışından halkta karşılığı olan ve siyasi bir kimliğe sahip isimlere görev vermesi bekleniyor. Erdoğan’ın tekrardan siyaset ağırlıklı bir kabine oluşturmasının sebebi ise 2023’e giderken yüzde 50+1 endişesi.

OY POTANSİYELİ OLAN İSİMLER KABİNEYE GİRECEK

Türkiye’de 31 Mart yerel seçimlerinden beri kabine tartışmaları devam ediyor. Kabine değişikliği beklentisi Erdoğan’ın, “Dışarıdan dayatmayla kabine değişikliği olmaz” çıkışıyla ötelense de tartışmalar bir türlü bitmek bilmedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, her ne kadar kabine değişikliği için ‘yok’ dese de alttan kabine için bütün hazırlıklarını tamamladığı ifade ediliyor. Erdoğan’ın yeni kabineye, mevcut kabinede olduğu gibi siyasetçi kimliği bulunmayan isimleri almayacağı öğrenilirken, bu kararı almasının altında yatan sebepler ise şu şeklide izah ediliyor:

“Bakanlarla TBMM ve vekiller arasındaki koordinasyonsuzluk, bakanlar ile halk arasındaki kopukluk ve 2023’e giderken halkta karşılığı olan siyasetçilerle yüzde 51’i garantilemek.”

Erdoğan’ın yine kabinede siyasi kimliği bulunmayan bütün bakanları değiştireceği öğrenilirken yerine ise TBMM ya da dışından halk tarafından sevilen ve oy potansiyeli bulunan isimleri tercih edeceği belirtiliyor.

- Milli Gazete, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3039539/kabine-siyasilesiyor