Süleyman Soylu'dan "İstanbul'a kayyım mı atanacak?" sorusuna cevap

İçişleri Bakanı Soylu, gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, yerlerine kayyım atanan HDP'li Diyarbakır ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanları ile bir araya gelen CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu geçtiğimiz gün Bursa'da yaptığı konuşmasında eleştirerek "İşini yap, başka işlerle meşgul olursan pejmürde ederiz." demişti.

Bu açıklaması ile ilgili bir gazetecinin "İmamoğlu başka işlerle uğraşırsa pejmürde ederiz dediniz. İstanbul'a kayyım mu atanacak?" sorusuna Bakan Soylu, "Pazar günü açıklayacağım" cevabını verdi.

Soylu'nun yaptığı açıklaması şu şekilde:

"Türkiye Cumhuriyeti devleti kurallarla, ilkelerle, kanunlarla yönetilen bir ülkedir. Türkiye Cumhuriyeti devleti çadır devleti değildir. Dün de kurulmuş bir devlet değildir. Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir, bir muhtar kendine verilen yetkiler çerçevesinde muhtarlık yapar. Bir belediye başkanı kendine verilen yetkiler çerçevesinde belediye başkanlığı yapar. Bir bakan da kurallar ve ilkeler çerçevesinde bakanlık yapar. Biz kurallar ve ilkeler çerçevesinde bunları yapmakla yükümlüyüz. Daha ötesini Pazar sabah söyleyeyim"

NE OLMUŞTU?

HDP'li Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanları geçtiğimiz günlerde görevden alınarak yerlerine kayyım atanmıştı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'da geçen hafta sonu görevden alınan HDP'li Diyarbakır ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlarını ziyaret etmişti. Ziyaret sonrası İçişleri Bakanı Soylu, İmamoğlu'nu eleştirerek, "Buradan söylüyorum: İşini yap, başımızın üzerinde yerin var ama işini yapmanın dışında başka işlerle meşgul olursan pejmürde ederiz. Bu kadar açık ve net." demişti.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3034870/suleyman-soyludan-istanbula-kayyim-mi-atanacak-sorusuna-cevap