Bel ağrısından kurtulmak için en iyi altı uyku pozisyonu

Bel ağrısı, insanın sadece günlük yaşamını etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda kaliteli bir uyku uyumasının da önüne set çekebiliyor. Dönem dönem bu rahatsızlık, sırt ağrısına da neden olabiliyor.
Peki, bel ağrısından kurtulmak için en iyi uyku pozisyonları neler? Jefferson Üniversitesi’nden Profesör William B Morrison, bel ağrısı için en iyi altı uyuma pozisyonunu anlattı.

Morrison ayrıca seçtiğiniz yastıktan uyku battaniyesine kadar bazı tavsiyelerde bulunurak uyku pozisyonu üzerinde duran profesör, hangi durumlarda doktora başvurmanız gerektiği konusunda da ipuçları verdi. Prof. Morrison, Medicalnews Today’de kaleme aldığı yazısında, yatakta yatarken, omurganın doğal eğrisini korumanın öneminden bahsediyor ve ekliyor:

"Bunu; başın, omuzların ve kalçaların aynı hizada olmasını ve sırtın uygun şekilde desteklenmesini sağlayarak yapabilirsiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu genellikle sırt üstü yatmaktır."

Ancak, birçok insanın sırt üstü uyumaktan rahatsız olduğuna dikkat çeken profesör, bunun aynı zamanda horlamaya da yol açabildiği durumlar olduğunu belirtiyor.

Prof. Morrison, bel ağrısından kurtulmak için en iyi altı uyku pozisyonu şöyle sıralıyor:

1- Dizin altına koyulabilecek bir yastık yardımı ile sırt üstü yatmak
2- Dizlerin arasına bir yastık koyarak bir yana dönerek yatmak
3- Cenin pozisyonunda uyumak
4- Karnın altında bir yastık ile yüz üstü uyumak
5- Kafa aşağı olacak şekilde yüz üstü uyumak
6- Yaslanma poziyonu olarak tabir edilecek şekilde sırt üstü uyumak

- Milli Gazete, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3034113/bel-agrisindan-kurtulmak-icin-en-iyi-alti-uyku-pozisyonu