İyi Parti'den kayyım atamalarına tepki: Mesuliyet bizzat iktidarındır

Son dakika haberleri... İçişleri Bakanlığı'nın Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanlarının yerine kayyım atanması sonrası  İyi Parti'den günler sonra açıklama geldi. İyi Parti Başkanlık Divanı toplantısının ardından İyi Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu açıklama yaptı.

Ağıralioğlu, "İyi hal kağıdı verdiğiniz, seçmen listelerinde ilan ettiğiniz, seçimde propaganda fırsatı tanıdığınız malum adayların, kazananlarına mazbata verip, 4 ay sonra görevden uzaklaştırma iradenizi millete izah etme mesuliyeti bizzat iktidarındır." dedi. 

HER ŞEYİ YAPABİLME SELAHİYETİ TANIMAK ANLAMINA GELMEZ

Üç belediye başkanının görevden uzaklaştırılması gündemiyle toplanan İyi Parti Başkanlık Divanı sonrası parti sözcücü Ağıralioğlu şunları söyledi; 

“Terörden medet uman, terörü seven, birliğimizi bozan hiçbir eyleme bu aziz vatanda müsamaha gösterilmemesi gerektiğine inanıyoruz. Demokrasi ve hukuk milli iradenin tecelli etmesinin en önemli teminatıdır. Bununla birlikte seçilmiş olmak, seçilenlere her şeyi yapabilme selayeti tanımak anlamına gelmez.

MESULİYET BİZZAT İKTİDARINDIR

İdarenin bazı eylemleri terör ve teröre destek verenlere gerekli ceza verilmesi şeklinde beyan edilmişse, yapılan idari işlemler doğruluk karinesi ile hukuku sarsmayacak şekilde yapılmalıdır. Eğer bazı belediye başkanları görevden alınmasına sebep olan olaylar son beş ay içinde gerçekleşmişse bunun somut ve hukuki argümanlarla halka açıklamak iktidarın görevidir. İyi hal kağıdı verdiğiniz, seçmen listelerinde ilan ettiğiniz, seçimde propaganda fırsatı tanıdığınız malum adayların, kazananlarına mazbata verip, 4 ay sonra görevden uzaklaştırma iradenizi millete izah etme mesuliyeti bizzat iktidarındır.

ÖCALAN VE KARDEŞİ CUMHUR İTTİFAKI’NIN PARÇASI OLARAK KULLANILDI

Bu çerçevede 23 Haziran seçimlerinde terörist başı Öcalan ve kardeşinin bizzat Cumhur İttifakının parçası olarak kullanılma teşebbüsü bugün yaptığınız işi anlamsızlaştırmaktadır. Terörist başı Öcalan ve kardeşini son seçimde meşru bir aktör gibi kullanma teşebbüsü 1984’ten biri PKK’ya karşı yürütülen terör mücadelesinde bizzat yöneticiler tarafından oluşturulan zafiyetlerin en büyüğüdür.”

- Milli Gazete, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/3005560/iyi-partiden-kayyim-atamalarina-tepki-mesuliyet-bizzat-iktidarindir