Filistin Başbakanı Iştiyye ABD'li heyetle görüştü

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Filistin Amerikan ilişkilerine dair dikkat çeken bir açıklamada bunundu.

İşgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde ABD Temsilciler Meclisi Çoğunluk Lideri Steny Hoyer ve Demokrat vekillerden oluşan 37 kişilik bir heyeti kabul eden Filistin Başbakanı Iştiyye, "Biz ABD ile Filistin arasındaki ilişkilerin İsrail'den bağımsız olmasını istiyoruz" şeklindeki açıklamayı yaptı.

Heyeti kabulü sırasında önemli açıklamalarda bulunan Iştiyye, “Biz ABD ile Filistin arasındaki ilişkilerin İsrail'den bağımsız olmasını istiyoruz. Başkan Ebu Mazin (Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas) barış sürecine en çok güvenen adamdır. Biz bundan kaçmıyoruz ancak meşru haklarımızı en asgari düzeyde dahi karşılamayacak hiçbir çözümü de kabul etmeyiz” dedi.

Ayrıca konuşmasında ABD’nin Siyonist İsrail Rejimi yanlısı olduğuna dikkati çeken Iştiyye, “ABD açık bir şekilde İsrail yanlısı tavır sergiliyor. Filistinli mülteciler sorununa adil çözüm ve başkenti  Kudüs olan 1967 sınırları üzerinde iki devletli çözüm en ideal çözümdür” diye konuştu.

Siyonist İsrail Rejimi'nin yeni Yahudi yerleşim birimleri inşa faaliyetlerine ile Filistin’e uygulanan ambargolara da değinen Iştiyye "İsrail’in Yahudi yerleşim birimleri inşa faaliyetlerinin hedefi iki devletli çözümü yok etmektir. Öte yandan ABD ve İsrail’in Filistin Yönetimi’ne uyguladığı mali ambargonun hedefi ise Filistin’i Yüzyılın Anlaşması projesini kabul etmeye zorlamaktır. Böylece paraya karşılık barışı tesis etmek istiyorlar. Biz de bu pazarlığı asla kabul etmeyeceğiz” şeklindeki değerlendirmelerde bulundu. 

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2994139/filistin-basbakani-istiyye-abdli-heyetle-gorustu