Kurban kesimine önyargılı olanlar kurban derisine neden talip olur?

Müslümanlar için Kurban Bayramı'nda kurban kesmek en önemli ibadetler arasından bilinirken bu ibadete karşı bir kısım çevrenin haksız önyargıları gündemdeki yerini korumaya devam ediyor.

Karar gazetesi yazarı Akif Beki, Kurban Bayramı'nda kurban kesmeye önyargısı olan bazı çevrelerin kurban derisi toplamak için yarışa girdiğini kaleme aldı.

Kurban Bayramı'ndan bir kısım laik çevrelenin kurban kesme ibadetine karşı tavır koyarken kurban derilerinden rant elde etme çabasına girişmesini eleştiren Beki, "Halkevleri, kurban derisi toplamaya kalktığında sevinmiş ve desteklemiştim. Bugün derisiyle barışan, yarın Kurban Bayramı'nın kendisiyle de barışır diyeydi. Geçen birkaç yılda, sol seküler çevrelerde kurbanın derisine talip olanlar arttı. Ama kurban kesimine alerjide bir azalma gözlenmiyor" dedi.

Ayrıca yazısında geçmişte kurban derilerini benzer bir şekilde elde etme çabası içinde Türk Hava Kurumu'nun olduğunu belirten Beki, "Türk Hava Kurumu, 'kesimsiz bağış' kampanyası düzenliyor. Bir zamanlar, kurban derisi toplama tekeline sahip kurum bu. Kesim ritüeliyle kavga etmez, 'kaçak' duruma düşürülen deri toplama faaliyetleriyle kavga ederdi. Cemaat ve tarikatların topladığı derilere polis zoruyla baskın yapar, el koyardı. Tekeli kırılınca 'kesimsiz' yani derisiz bağış çağrıları yapmaya başlamış. Nereden nereye..!" şeklinde ifade etti.

KURBAN KESİMİNE ÖNYARGILI OLAN KURBAN DERİSİNİ NEDEN TALEP EDER?

Yazısında kurban derilerinin önemli bir ticaret getirisi olması kurban kesimine karşı olmalarına rağmen bazı çevrelerinin iştihanı kabarttığını ifade eden Beki, kurban kesimine olan bu tutumun kabul edilemez olduğunu söyledi.

Kurban kesimiyle ilgili dikkat çeken çarpıcı ifadeler kullanan Beki, yazısına şu şekilde devam etti: 

"Fakat bazılarının, deri pazarına mahcupça yelken açmayı, kurbanın kesimine karşı önyargılarından da vazgeçmeden başarmaları ilginç. Derisine duydukları iştah ve sempatinin zerresini, kesimine duymaya yanaşmıyorlar. En antipatik bayramları, Kurban olmaya devam ediyor hala.
Ticaretine taraftar, hatta talip ama inancına kökten karşılar gibi bir paradoksal iştah kabarması söz konusu...
Halkevleri'nin deri açılımını başlarda istismar teşebbüsü diye küçümseyenleri, alaya alanları, rahatsızlık belirtenleri eleştirmiştim. Teşvik edilmesi gereken bir ilerlemeydi.
'Yardımlaşmacı, dayanışmacı, paylaşımcı, sosyal adaletçi' demeden kurbanın her şeyinden kıl kapmayı bırakırlar, bir iç sorgulamaya yol açar diye umuyordum.
Hunhar kesim sahneleri, hayvana eziyet barbarlıkları, düzensizlik ve çevre kirliliği gibi, inanan inanmayan hemen herkese dokunan sorunlarla mücadele tamam. Ama onu aşan kategorik bir karşıtlık saklanamıyor hala.
Hadi düne dek 'cami derneklerinin, Kuran kurslarının, dini vakıfların, cemaat ve tarikatların, kısacası ‘gericilik ve yobazlık’ diye bildikleri ne varsa hepsinin başta gelen geçim kaynağı' gördükleri için kurbana ters bakıyorlardı...
Hatta THK tekeli dışında kimsenin legal yoldan makbuz karşılığı deri toplayamamasını bu nedenle savunuyorlardı...
Kurban Bayramı’na hayvanseverlik hisleriyle, çevreci hassasiyetlerle mesafe koyarken... Kurban derisine de laik bilinç ve rejim elden gitmesin kaygılarıyla yaklaşıyorlardı hadi...
Vatandaşın kurban derisini kime bağışlayacağına devletin karışmasını dahi bu yüzden destekliyor; inanç özgürlüğüne aykırı yasağı, sokak kovalamacalarını, hırgür ve baskınları haklı buluyorlardı...
İyi de deri toplamak serbestleşince, kaçak ya da tehlikeli bir suç eylemi olmaktan çıkar çıkmaz...Onlar da hayrına talip oldu" 

Öte yandan kurban derisi ticaretinden pay almak isteyenlerin tavırlarının normal olduğu ve buna karşılık kurban ibadetine hâlâ fobisi olan çevrelerinin anlaşılmaz olduğunu dile getiren Beki, "4 milyon kurbanlıkla 20 milyar liralık hacme ulaşan büyük bir pazar, kıyasıya rekabete açıldı. Ve dün karşı olan kesimlerin de bugün yeni duruma ayak uydurarak pay kapmaya çalışmaları anlaşılabilir. Fakat kurban fobilerinde hiçbir şeyin değişmemesine ne diyeceğiz, yok mu bir şaşılık!" şeklindeki ifadelere yer verdi.

- Milli Gazete, Aile & Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2994135/kurban-kesimine-onyargili-olanlar-kurban-derisine-neden-talip-olur