Hong Kong'da sular durulmuyor! Havaalanı protestocuların işgalinde

Dünden beri protestocuların ‘işgali’ altında olan ve uçuşların iptal edildiği havalimanına Hong Kong polisi girdi.

Ayrıca polisin müdahaleye yönelik ekipmanlarla havalimanına girdiğini, protestocuların da müdahaleyi engelleyebilmek için polis otobüslerini havalimanı dışında engellemeye çalıştığını aktarıldı.

En az 5 polis otobüsünün havalimanına ulaştığı bildirilirken, protestocuların ise polislerin ilerleyişini durdurmak için barikat kurmaya başladığı belirtildi.

Diğer taraftan taktik kıyafetli ve silahlı polisler yaklaşık 1 saat kalmalarının ardından havalimanından geri çekildi.

PROTESTOLAR NİÇİN BAŞALDI?

Dünyanın en işlek havalimanlarından biri olan Hong Kong Uluslararası Havalimanı'nda yönetim karşıtı gösteriler iki gündür devam ediyor.

Hong Kong'daki gösteriler Haziran ayında suç işlediklerinden şüphelenilen kişilerin Çin'e iadesine imkan veren tartışmalı yasa tasarısı nedeniyle başlamıştı.

Yasa tasarısı askıya alınsa da, "iki sistem, tek devlet" ilkesi altında yönetilen eski bir İngiliz sömürgesi olan Hong Kong'da gösteriler, "Çin'in boyunduruğuna karşı çıkmak amacıyla" haftalardır aralıklarla devam ediyor.

Haftanın ilk gününde çok sayıda uçuşun iptal edildiği havalimanında bugün de sınırlı sayıda uçuş yapılmasına karşılık yetkililer, yerel saatle 16.30'dan itibaren tüm check-in işlemlerinin geçici olarak durdurulduğunu bildirmişti.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2994123/hong-kongda-sular-durulmuyor-havaalani-protestocularin-isgalinde