'Taksim Meydan'ı yeniden düzenlenecek! Mimari yarışması yapılacak

İstanbul'un en önemi meydanlarından 'Taksim Meydanı'nın çevre düzenlemesinin yeniden yapılması için yarışma düzenleneceği bildirildi. 

Özellikle 'Taksim Meydanı'nın çevre düzenlemesine ilişkin en önemli eleştirilerin başından ise yoğun bir betonlaşmanın olması gösteriliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Danışmanı ve Basın Sözcüsü Murat Ongun, 2Taksim Meydanı'nın yeniden düzenlenmesi için yarışma açılacağını, öneri projelerin alınması için de 3-4 ay süre verileceğini söyledi.

Diğer taraftan İmamoğlu da dün 'Taksim Meydanı' ile ilgili "Çırılçıplak, bir şey ifade etmeyen koca meydanların kente kimlik katmadığını düşünüyorum. Taksim de bunlardan bir tanesi. İyi düşünerek yapmak zorundayız. Taksim Meydanı için yarışma, davet usulü olabilir. Sonrasında da vatandaşların beğenisine sunacağız” şeklindeki ifadeleri kullanmıştı.

İmamoğlu’nun ifadelerine açıklık getiren Ongun, "Mimari yarışma açılacak. Öneri projelerin alınabilmesi için de 3-4 ay süre verilecek. Bu projeler daha sonra kamuoyu ile paylaşılacak" şeklindeki değerlendirmelerde bulundu.

Ayrıca Ongun, yeraltına alınan araç yollarının yeniden üstü alınması gibi bir şeyin söz konusu olmadığını sözlerine ekledi.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/2994101/taksim-meydani-yeniden-duzenlenecek-mimari-yarismasi-yapilacak